Prężny rozwój sektora offshore w Niemczech

Prężny rozwój sektora offshore w Niemczech

W zeszłym roku w Europie zostało zainstalowane 1,4 GW mocy w postaci morskich farm wiatrowych. Państwo niemieckie tylko w I połowie br. ustanowiło rekordową moc takich instalacji w swojej części Morza Północnego i Bałtyckiego. W tym czasie powstało tam już ponad 1,7 GW mocy.

W roku 2014 największą ilość morskich elektrowni wiatrowych (offshore) zainstalowano w obszarach morskich Wielkiej Brytanii (54,8%), Niemiec (35,7%) oraz Belgii (9,5%). Z końcem ubiegłego roku całkowity potencjał europejskich morskich farm wiatrowych wyniósł 8,045 GW. W tym roku Brytyjczycy i Niemcy będą rywalami w wyścigu o pozycję europejskiego a zarazem światowego lidera w budowie nowych morskich farm wiatrowych.

Niemiecka organizacja Stiftung Offshore Windenergie poinformowała, że w pierwszej połowie 2015 r. na niemieckich wodach terytorialnych uruchomiono  422 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 1,765 GW.

W wyniku dodania nowych mocy, na koniec czerwca br. łączny potencjał niemieckiej morskiej energetyki wiatrowej przekroczył 2,777 GW. Na tamtą chwilę w Niemczech działało 668 turbin. Stiftung Offshore Windenergie szacuje, że taki potencjał pozwala na zaspokojenie potrzeb na energię dla około 3 mln gospodarstw domowych. Niemcy efektywnie pracują na tytuł lidera, organizacja podaje również, że wkrótce uruchomionych zostanie kolejne 90 turbin wiatrowych o łącznej mocy 380,7 MW, a obecnie trwa też budowa fundamentów pod kolejne 84 turbiny. Stiftung Offshore Windenergie szacuje łączny potencjał elektrowni wiatrowych, które powstaną w tym roku w niemieckich obszarach morskich na 2,25 GW. Jeśli cel zostanie osiągnięty to całkowity potencjał niemieckiego offshore pod koniec roku wyniesie 3,3 GW. Do roku 2020 Niemcy chcą zwiększyć ten potencjał do 6,5 GW.