Ogromny magazyn energii powstanie w Australii i pokona instalację Tesli

Brytyjski miliarder, Sanjeev Gupta, planuje budowę największego na świecie bateryjnego magazynu energii. Powstać ma on w Południowej Australii i zdetronizować powinien projekt Muska, który uruchomiony został w tym stanie w zeszłym roku.

Nowy system ma charakteryzować się maksymalną mocą 120 MW i pojemnością 140 MWh. Magazyn połączony będzie z nową farmą fotowoltaiczną Whyalla Steelworks, która przejęta została przez GFG Alliance, zarządzane przez Guptę.

Ruchy związane z rozwojem OZE w tym rejonie Australii są następstwem ogromnej burzy z 2016 roku, która wyłączyła w całym stanie prąd elektryczny. „Dzisiejsza informacja pokazuje po raz kolejny, że Australia Południowa jest światowym liderem w zakresie OZE”, chwalił się premier kraju, Jay Weatherhill. „Nowy magazyn będzie najmocniejszą instalacją tego typu na świecie. Dodatkowo pomoże on w pracy pobliskiej instalacji PV i zapewni wiele zysków dla sieci przesyłowej w tym regionie”.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Informacja ta została podana na dzień przed wyborami. Partia Labourzystów kwestie energetyczne traktowała w czasie kampanii wyborczej bardzo poważnie. Popiera ona budowę magazynu energii, a jej przeciwnicy – głównie parta Liberalna – są zwolennikami zwiększenia połączenia sieci energetycznej tego stanu z sąsiadami.