Oksford stanie się pierwszym miastem na świecie z zerową emisją?

Angielski Oksford z historią sięgającą wielu wieków wstecz coraz częściej wyprzedza w innowacjach młodsze od siebie miasta. Jednym z kolejnych przykładów takich działań jest plan stworzenia w nim obszaru przeznaczonego tylko dla samochodów o napędzie elektrycznym.

Władze akademickiego miasteczka ustaliły, że będzie to pierwsza strefa zerowej emisji na świecie. Począwszy od 2020 roku, sześć ulic w centrum Oksfordu będzie wyłączonych z ruchu dla samochodów z silnikami spalinowymi, w tym również autobusów i taksówek. Do 2035 roku cały obszar centrum będzie niedostępny dla wszystkich pojazdów napędzanych paliwem tradycyjnym.

Tak dramatyczna zmiana koncepcji urbanistycznej centrum miasta została zainspirowana radykalną potrzebą zmniejszenia poziomu dwutlenku azotu, którego większość pochodzi z układów wydechowych samochodów. Chroniczne narażenie na działanie tego związku chemicznego może powodować problemy z oddychaniem i podrażnienie oczu. Dane Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że Oksford jest jednym z jedenastu brytyjskich miast, które przekracza bezpieczne granice poziomu toksycznych cząstek, znanych jako PM10 i PM2.5.

Przewiduje się, że ambitny plan będzie kosztował miasto oraz przedsiębiorstwa autobusowe i lokalne około 7 milionów funtów. Środki zostaną przeznaczone na wymianę pojazdów komunalnych oraz zastąpienie ich elektrycznymi. Konieczna będzie także budowa odpowiedniej infrastruktury, w tym na przykład kamer CCTV z technologią rozpoznawania numerów seryjnych.

Kierowcy, którzy nie będą przestrzegać restrykcyjnych zakazów, zostaną ukarani surowymi grzywnami.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Nil – rzeka, która umiera

Następny artykuł

Rosja pracuje nad planem wsparcia OZE po 2024 roku

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,