Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Olga Malinkiewicz podpisała kontrakt z Japonią

Olga Malinkiewicz podpisała kontrakt z Japonią

W czwartek, 10 września br. firma założona m.in. przez Olgę Malinkiewicz,  Saule Technologies, podpisała umowę z jednym z największych japońskich inwestorów, Hideo Sawada. Wydarzenie zbiegło się z dwoma innymi sukcesami. Spółka otrzymała dotację rządową z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a także nawiązała współpracę z ARP Venture.

BANER MOBILEB1
Reklama

Umowa inwestycyjna pomiędzy Hideo Sawadą a Saule Technologies  została podpisana w obecności wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego. Hideo Sawada to jeden z najważniejszych japońskich biznesmenów, który posiada udziały w kilkunastu wiodących przedsiębiorstwach, głównie z sektora finansowego. W ostatnim czasie inwestuje w sektorze energetycznym. Na zachodzie Japonii uruchomił sieć energetyczną o mocy 50 MW zasilaną płynnym gazem LNG (ang. liquefied natural gas). Umowa z Saule Technologies to kolejna inwestycja Sawady w odnawialne źródła energii. Dzięki tej inwestycji Saule Technologies wchodzi na rynek światowy. Umożliwi to dalsze prace nad badaniem wykorzystania perowskitów we współpracy z najlepszymi ekspertami z całego świata oraz wdrażanie technologii.

W sierpniu firma Saule Technologies otrzymała informację o przyznaniu dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju o wartości ponad 25 mln zł. Dzięki tym środkom, a także zaangażowaniu kapitału japońskiego inwestora, spółka będzie mogła zrealizować kluczowy projekt i przyspieszyć komercjalizację wynalazku. Wartość realizowanego projektu to ponad 34 mln zł. Co więcej, spółka nawiązała współpracę z ARP Venture. Fundusz, w zamian za symboliczny jeden udział w Saule Technologies, będzie rozpowszechniał wynalazek firmy w polskim przemyśle.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Saule Technologies to spółka technologiczna, która jako jedna z pierwszych na świecie pracuje nad komercyjnym wykorzystaniem perowskitów. Jej misją jest połączenie ogniw perowskitowych z produktami, które istnieją na rynku. W tym celu firma pracuje nad stworzeniem elastycznego i półprzezroczystego ogniwa na bazie folii PET. Spółkę, wspólnie z Piotrem Krychem i Arturem Kupczunasem, założyła Olga Malinkiewicz, polska fizyk, która opracowała niskotemperaturową technologię wytwarzania elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów. W grudniu 2014 r. w Bostonie Saule Technologies zaprezentowało pierwszy na świecie drukowany perowskit. We wrześniu 2015 r. w firmę zainwestował jeden z największych japońskich biznesmenów, Hideo Sawada.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.