Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Olsztyn 2050: 10 katastrof klimatycznych

Olsztyn 2050: 10 katastrof klimatycznych

Na terenie stolicy Warmii i Mazur pojawiło się 10 obrazów, które przedstawiają autentyczne miejsca w Olsztynie dotknięte jedną z wybranych katastrof spowodowanych zmianami klimatycznymi. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Grafiki umiejscowiono między innymi w pobliżu hali Urania, na Starym Mieście, przed Wysoką Bramą, a także w parkach: Centralnym i Podzamcze. Akcję prowadzi Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie. “Taka akcja na ulicach: Olsztyn 2050. Miasto potłuczone, zwichnięte, napuchnięte – społecznie, klimatycznie, cywilizacyjnie. Witajcie w przyszłości.” – napisał na swoim profilu społecznościowym Mariusz Sieniewicz, dyrektor MOK.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Na obrazach przedstawiono scenariusze, w których Olsztyn zostałby: zalany, zasypany śniegiem, przeludniony, zaśmiecony plastikiem, wysuszony i zasypany piaskiem, miejscem starć zbrojnych, nieodpowiedzialnie zurbanizowany, czy nawet pozbawionym ludzi. 

MOK prowadzi więcej kampanii edukacyjnych. Jedną z nich jest “testament z plastiku”. W akcji tej zachęca, aby olsztynianie przez tydzień gromadzili swoje odpady, a później udokumentowali ich ilość zdjęciami. Celem ma być uświadomienie mieszkańców miasta o ogromnej ilości odpadów, które generuje jednostka. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

-Intencją twórców tej akcji było dać do myślenia wszystkim. I rządzącym, i rządzonym. — Może nawet bardziej tym drugim. Jeśli mielibyśmy już dokonywać tego niefortunnego podziału, to bardzo nam zależy, żeby skupić się przede wszystkim na sobie. Na tym, na ile ja, jako pojedynczy człowiek, przyczyniam się do dewastacji naszej planety – wyjaśnia w wywiadzie dla portalu olsztyn.wm.pl dyrektor Sieniewicz. — Proponujemy taki „ekologiczny” namysł nad tym, jak może wyglądać nasza rzeczywistość za 30 lat. Tym bardziej, że zmiany zaczęły już zachodzić w postępie geometrycznym. Widzimy jak nasze najbliższe otoczenie zmienia się z roku na rok. Zatem nasze obrazki nie są aż tak futurologiczne. Są raczej dystopijne. To może się rozegrać w taki sposób.

Źródło: portalkomunalny.pl, olsztyn.wm.pl
Źródło zdjęć: Mariusz Sieniewicz, Facebook

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.