Smogowe płuca Oświęcimia. Akcja Polskiego Alarmu Smogowego

“Zobacz czym oddychasz. Zmień to” – ruszyła akcja Polskiego Alarmu Smogowego. Na Rynku w Oświęcimiu pojawiła się instalacja z modelem ludzkich płuc. Oddychają one powietrzem z otoczenia. Jak wyglądają po pięciu dniach? Co wdychają na co dzień mieszkańcy Oświęcimia?

Fotowoltaika od Columbus Energy

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na jakość powietrza w danym miejscu. Na bazie instalacji mieszkańcy mogą się przekonać, czym oddychają. Płuca zmieniają swój kolor w zależności od tego, z jakim stężeniem pyłów się mierzą. W przypadku instalacji w Oświęcimiu już po 5 dniach stały się szaro-bure. Krakowski Alarm Smogowy pyta zatem, jak instalacja będzie się prezentować po dwóch tygodniach. 

Docelowo instalacja z płucami, które filtrują powietrze pojawi się w pięciu małopolskich miejscowościach i w Warszawie:
Oświęcim – 14.11. – 28.11. 2019
Czernichów – 29.11. – 13.12. 2019
Wieliczka – 14.12. – 28.12. 2019
Zabierzów – 30.12. – 13.01. 2020
Niepołomice – 14.01. – 28.01. 2020
Warszawa – 29.01. – 12.02. 2020

Akcja Polskiego Alarmu Smogowego ruszyła 14 listopada w Dzień Czystego Powietrza.  
Powietrze i unoszące się w nim zanieczyszczenia są najczęściej niewidzialne. Chcemy pokazać, że powietrze, którym oddychamy w sezonie zimowym jest przepełnione drobnym, szkodliwym pyłem, który osadza się w naszych organizmach – mówi Magdalena Kozłowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

Na instalację składają się płuca wykonane z białej, przepuszczalnej materii. To na niej osadzają się drobiny pyłów z powietrza. Ponadto całość wyposażona jest w czujnik, który na bieżąco monitoruje i wyświetla poziom PM10. 

Akcja Polskiego Alarmu Smogowego zwraca również uwagę na powód zanieczyszczenia powietrza. To głównie spalanie węgla i drewna w domach jednorodzinnych, co pokazuje, że tempo wymiany starych pieców na ekologiczne wciąż jest zbyt wolne. – W samej Małopolsce spośród pół miliona małopolskich kotłów na węgiel i drewno w ubiegłym roku wymieniono zaledwie 16 tysięcy. Do zakończenia procesu wymiany najgorszej jakości kotłów mieszkańcy nie mają dużo czasu. W województwie małopolskim i mazowieckim uchwały antysmogowe wyznaczają termin do końca 2022 roku – dodaje Kozłowska.

Źródło: smoglab.pl 
Źródło zdjęcia: Krakowski Alarm Smogowy