Wiadomości OZE Omni Navitas wybuduje 150MW farmę fotowoltaiczną w Kambodży 27 lutego 2018 Wiadomości OZE Omni Navitas wybuduje 150MW farmę fotowoltaiczną w Kambodży 27 lutego 2018 Przeczytaj także Fotowoltaika Emisje z elektrowni węglowych obniżają wydajność fotowoltaiki. Roczne straty sięgają 5,8% Nowe badania pokazują, że zanieczyszczenia powstające przy spalaniu węgla mogą obniżać produkcję energii z fotowoltaiki. Straty wynikają nie tylko z emisji CO₂, ale także z aerozoli, które ograniczają dopływ promieniowania słonecznego do paneli. W skali globalnej jest to nawet o kilka procent produkcji energii rocznie. Fotowoltaika Konflikt w Iranie zwiększa popyt na PV. Kryzys energetyczny w Europie przyspiesza transformację W 2025 roku sektor prosumenckich instalacji fotowoltaicznych w Europie odnotował pierwszy od niemal dekady zauważalny spadek tempa sprzedaży, co było efektem wygaszania programów wsparcia i osłabionego popytu wśród gospodarstw domowych. Wybuch wojny na Bliskim Wschodzie, blokada Cieśniny Ormuz i wynikające z tego wyższe ceny surowców energetycznych doprowadziły do ponownego wzrostu zainteresowania odnawialnymi źródłami energii. Odbiorcy energii elektrycznej upatrują w prosumenckich instalacjach szansy na obniżenie rachunków i zwiększenie odporności na wahania cen. Azja staje się coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem dla przedsiębiorców z branży OZE, którzy szukają miejsc pod swoje inwestycje. Amerykański deweloper Omni Navitas już zdecydował, gdzie wybuduje 150MW farmę PV – będzie to Kambodża. Jak mówi CEO Omni Navitas, Jim McAuliffe, będzie to największa tego typu inwestycja w Azji Południowo-Wschodniej. Końcem stycznia odbyło się spotkanie pomiędzy nim, a sekretarzem stanu w ministerstwie handlu, Chhuonem Darą, na którym omówiono szczegóły. Reklama „Wspieramy tę inicjatywę i zapewnimy ułatwienia dla tego projektu inwestycyjnego, w szczególności dlatego, że jest to projekt czystej energii […] Jeśli Omni Navitas będzie w stanie sprzedać energię elektryczną dla naszego rządu po tej samej cenie co istniejące elektrownie, będzie to bardzo pomocne.” Według szacunków cała inwestycja pochłonie 500 milionów dolarów. Korzyści będą jednak obustronne – Omni Navitas zarobi na sprzedawaniu energii elektrycznej, a Kambodża zyska ok. 3 tysięcy miejsc pracy. Na chwilę obecną nie jest znana dokładna lokalizacja, na której zostanie wybudowana farma fotowoltaiczna. Wiadomo jednak, że potrzebny jest grunt o wielkości ok. 500 hektarów w prowincji Koh Kong. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.