Omni Navitas wybuduje 150MW farmę fotowoltaiczną w Kambodży

Azja staje się coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem dla przedsiębiorców z branży OZE, którzy szukają miejsc pod swoje inwestycje. Amerykański deweloper Omni Navitas już zdecydował, gdzie wybuduje 150MW farmę PV – będzie to Kambodża.

Jak mówi CEO Omni Navitas, Jim McAuliffe, będzie to największa tego typu inwestycja w Azji Południowo-Wschodniej. Końcem stycznia odbyło się spotkanie pomiędzy nim, a sekretarzem stanu w ministerstwie handlu, Chhuonem Darą, na którym omówiono szczegóły.

„Wspieramy tę inicjatywę i zapewnimy ułatwienia dla tego projektu inwestycyjnego, w szczególności dlatego, że jest to projekt czystej energii […] Jeśli Omni Navitas będzie w stanie sprzedać energię elektryczną dla naszego rządu po tej samej cenie co istniejące elektrownie, będzie to bardzo pomocne.”

Według szacunków cała inwestycja pochłonie 500 milionów dolarów. Korzyści będą jednak obustronne – Omni Navitas zarobi na sprzedawaniu energii elektrycznej, a Kambodża zyska ok. 3 tysięcy miejsc pracy. Na chwilę obecną nie jest znana dokładna lokalizacja, na której zostanie wybudowana farma fotowoltaiczna. Wiadomo jednak, że potrzebny jest grunt o wielkości ok. 500 hektarów w prowincji Koh Kong.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.