Opakowania wychodzą z mody. Nowy trend w handlu podbija serca Europejczyków

Przyglądając się zawartości naszych pojemników na śmieci, wszyscy dojdziemy do podobnych wniosków. Większość tego, co się tam znajduje, stanowią opakowania plastikowe. Prawie każdy produkt stojący na sklepowej półce jest opakowany w pudełko z tworzyw sztucznych. Masło, serek, jogurt, ciastka, wędliny, napoje oraz artykuły przemysłowe to tylko wierzchołek góry lodowej. A przecież nie zawsze tak było.

Osoby pamiętające czasy komunizmu wspominają, że kubeł na śmieci wynosiło się raz w tygodniu, i to nie zawsze. Większość artykułów była dostępna bez żadnych pojemników, a jeżeli coś znajdowało się w opakowaniu, to składały się one co najwyżej z kartonu lub papieru.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Czy kiedyś wrócimy do takiego stanu rzeczy? Istnieje na to duża szansa, ponieważ na zachodzie Europy coraz popularniejsze stają się sklepy, w których można dokonać zakupu artykułów spożywczych bez szkodliwego dla środowiska plastiku.

Przyjrzeliśmy się takiej placówce w Devon w Wielkiej Brytanii.

Sklep spożywczy o nazwie Earth.Food.Love jest unikalnym miejscem tego typu, ponieważ sprzedaje około dwieście produktów całkowicie wolnych od pestycydów. Inna właściwość, jaką się wyróżnia, to całkowita rezygnacja z jakichkolwiek opakowań. Według właścicieli ma to pozytywnie wpływać na środowisko naturalne.

Earth.Food.Love zostało powołane do życia przez Richarda Eckersleya oraz jego żonę Nicolę.

Brytyjskie małżeństwo zaczerpnęło ten pomysł z innego tego typu miejsca, jakie miało okazję zobaczyć podczas urlopu w Niemczech.

„Weszliśmy i od razu pomyśleliśmy, że dobrze by było otworzyć taki sklep w Wielkiej Brytanii Wróciliśmy do kraju i postanowiliśmy otworzyć własny zrównoważony sklep”.

W Earth.Food.Love, znajdziemy ziarna, makarony, a nawet syrop klonowy. W sklepie przechowywane są także produkty owsiane, uprawiane w regionie, a nawet produkty sanitarne, takie jak bambusowe szczoteczki do zębów. Ponieważ sklep stara się dostarczać jedynie produkty „etyczne, zdrowe i ekologiczne”, nie znajdziemy tam alkoholu i chipsów, i innych szkodliwych dla zdrowia artykułów.

Choć brak opakowania zniechęca niektórych klientów, na innych działa jak magnes. I nie odstraszają ich zasady panujące w sklepie, wedle których, aby coś nabyć, należy zaopatrzyć się wcześniej we własne pojemniki. Po ich zważeniu kupujący płacą za zakupy. Dla klientów, którzy odwiedzają sklep po raz pierwszy i nie znają reguł w nim panujących, dostępne są papierowe worki.

Właściciele nie ukrywają, że głównym założeniem sklepu Earth.Food.Love jest edukacja ekologiczna konsumentów oraz zwiększanie dla nich dostępu do etycznie pochodzących, zdrowych towarów. Właściciele informują, że cel komercyjny nie stanowi podstawy ich działalności.

„Nasze produkty, które proponujemy klientom, muszą spełniać wysokie normy. Chcemy żyć w świecie, gdzie konsumpcja nie musi odbywać się kosztem naszej planety. Wierzymy, że powrót do tych prostych sposobów przyniesie korzyści nie tylko naszemu zdrowiu, ale także i Ziemi”.

Właściciele poinformowali również, że sklep zainspirował wielu kupujących, dlatego stworzyli własny przewodnik, z którego można się czegoś dowiedzieć o innych tego typu placówkach na świecie.