Opłaty za plastikowe butelki?

butelki plastikowe

Ostatnimi czasy Ministerstwo Środowiska nie schodzi z ust. Wszystko za sprawą kontrowersyjnych decyzji, które powodują sprzeciw znacznej części społeczeństwa. Kolejną z nich może być „opłata butelkowa”, będąca inicjatywą samego ministra Jana Szyszki.

Powyższa opłata ma stanowić coś na wzór kaucji, jaką pokrywamy, kupując piwo. Wiele wskazuje na to, że nabywając w sklepie napój w plastikowej butelce bądź aluminiowej puszce, trzeba będzie zwrócić opakowanie, w przeciwnym razie zapłacona kaucja przepadnie. Ministerstwo Środowiska planuje wdrożyć takie rozwiązanie, argumentując je troską o środowisko naturalne.

Taka inicjatywa ma swoje plusy i minusy. Do zalet można zaliczyć to, że ludzie przestaliby zanieczyszczać ekosystem kolejnymi odpadami. Niestety wciąż powszechne jest wyrzucanie butelek czy puszek w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Mniejsza ilość śmieci w rękach konsumentów to mniejsza ilość śmieci przekazanych bezpośrednio do środowiska. Wadą rozwiązania proponowanego przez ministra Szyszkę jest jednak fakt, że „opłata butelkowa” obciąży sklepy, obarczając je dodatkowymi obowiązkami. Producenci napojów również sceptycznie podchodzą do tego pomysłu.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Rosjanie spoglądają w stronę indyjskiego przemysłu wiatrowego

Następny artykuł

W Czadzie powstanie farma fotowoltaiczna

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,