Rosjanie spoglądają w stronę indyjskiego przemysłu wiatrowego

Rosyjski gigant atomowy Rosatom analizuje możliwość potencjalnych inwestycji w indyjską produkcję turbin wiatrowych w fabrykach grupy Inox. Zainteresowanie rosyjskich władz drugim co do wielkości w Indiach producentem turbin wiatrowych wynika ze strategii zakładającej uzyskanie kontroli nad łańcuchem dostaw elementów infrastrukturalnych dla energetyki wiatrowej w Indiach.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Według anonimowych źródeł Rosjanie są na etapie sprawdzania możliwości realizowania własnych inwestycji w przemyśle indyjskim. Rosjanie współpracują poprzez swoją spółkę OTEK z holenderskim producentem turbin wiatrowych Lagerwey Wind. Z kolei drugie źródło informacji, bezpośrednio związane z polityką rozwojową Rosatomu, potwierdziło, że wstępne rozmowy już się odbyły.

Rosatom obecnie funkcjonuje na rynku indyjskim przede wszystkim dzięki współpracy z Nuclear Power Corporation of India przy projektach związanych z budową elektrowni jądrowej Kudankulam w Tamil Nadu. Rosjanie są ponadto zainteresowani inwestycjami w sektorze OZE, które może obejmować czterdzieści tysięcy gospodarstw domowych. Wielu mieszkańców Indii nie ma dostępu do energii elektrycznej, dlatego inwestycje w energetykę mogą okazać się bardzo opłacalne.

Rozwój gospodarczych stosunków Indii i Rosji ma duże znaczenie dla samej Moskwy ze względu na sankcje nałożone na wybrane rosyjskie gałęzie gospodarki. Z kolei władze Indii chcą zapewnić sobie przede wszystkim dostawy surowców energetycznych. Zaangażowanie rosyjskich firm wzrosło wraz z nabyciem przez spółkę Rosnieft udziałów Essair Oil. Transakcja opiewała na 12,9 miliarda dolarów.

Rząd indyjski chce, by odnawialne źródła energii stanowiły dwadzieścia trzy procent miksu energetycznego kraju. Obecny udział OZE oscyluje na poziomie dwunastu procent. Według raportu opublikowanego na początku tego roku przez Greenpeace jedną z głównych przyczyn 2,3 miliona zgonów w Indiach w ciągu roku jest wysokie zanieczyszczenie środowiska. Państwo traci ponadto około trzech procent PKB z powodu toksycznego smogu.

Najbardziej skażonym miastem w Indiach jest Delhi. Tamtejsze stężenie zanieczyszczeń jest trzynaście razy większe niż poziom wyznaczony przez Światową Organizację Zdrowia. Obecnie władze kraju badają potencjał siły wiatr typu offshore. We wrześniu 2015 roku państwo ruszyło z programem National Offshore Wind Energy Policy, który chce w pełni wykorzystać możliwości indyjskiej granicy wodnej o długości 7,600 kilometrów.

Więcej informacji: Rosyjski Rosatom zainwestuje w zielone projekty w Indiach?

Źródła: Livemint, Deal Street Asia