Opolskie rusza z uchwałą antysmogową

smog

Uchwały antysmogowe mają na celu ochronę naszego środowiska. W poszczególnych rejonach Polski takie rozporządzenia zostały już przyjęte i obecnie są realizowane.

Nadszedł czas na województwo opolskie, gdzie uchwała antysmogowa wejdzie w życie w maju 2018 roku. Będzie ona dotyczyć zakazu palenia w piecach złej jakości węglem i mokrym drewnem oraz wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Mokre drewno powoduje, iż do atmosfery uwalniają się substancje, które przyczyniają się do powstawania smogu. Niestety wielu ludzi jest przeciwnych uchwale, ponieważ nie stać ich na zakup dwa razy droższego paliwa opałowego. Zakazane będzie palenie węglem brunatnym, flotokoncentratami, mułem węglowym i miałem. Opałem zaaprobowanym będzie ekogroszek i drewno o odpowiedniej wilgotności.

Wdrożenie uchwały antysmogowej na pewno będzie wiązać się z dużymi kosztami dla gospodarstw domowych . Wymiana starych pieców, tzw. kopciuchów, nie należy do tanich inwestycji. Zapewne nie raz trzeba będzie wymienić cały komin, ponieważ stare mogą nie podołać nowym piecom. Już teraz dużo osób z tego rejonu sprzeciwia się wprowadzeniu tego rozporządzenia.

Uchwały antysmogowe mogą wiele zmienić dla naszej planety, lecz w dalszym ciągu najważniejsza pozostaje edukacja ekologiczna, która powinna pomóc ludziom zrozumieć problem, jaki niesie ze sobą nieekologiczne postępowanie. Istotną rolę w takiej edukacji powinny mieć przede wszystkim samorządy. Rząd powinien obniżyć ceny energii elektrycznej, olejów opadowych i gazu na rzecz zmniejszenia emisji spalin z tanich form opalowych.

Na efekty uchwały antysmogowej musimy trochę poczekać, jednak trzeba mieć nadzieję, że przyniesie ona oczekiwane efekty, a mieszkańcy Opolszczyzny zrozumieją sens jej wprowadzenia.

    1 komentarz

    1. Prędzej czy później KAŻDY kto ma piec poniżej 5 klasy emisji będzie zmobilizowany czy nawet zmuszony do wymiany. Nikogo to nie ominie, bowiem od 2020roku zaczną obowiązywać u nas unijne rozwiązania – ECODESIGN, które dopuszczać będą do obrotu tylko najmniej emisyjne piece. Dodatkowo w październiku tego roku weszło w życie rozporządzenie ministra rozwoju o standardach dla kotłów węglowych – stąd ze sklepów znikają kopciuchy, w których paliło się dosłownie wszystkim. Ja od kilku lat mam piec na pelet ( Mini Bio Luxury = youtube.com/watch?v=KwIQM3F0eAE ) i każdy kto widzi co się dzieję z cenami węgla powinien zdecydować się na taki właśnie system ogrzewania domu. Nie ma co się łudzić, że węgiel będzie kosztował tyle co kilka ładnych lat temu.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Piezoelektryczna szosa

Następny artykuł

Skoki cen na rynku energii – i u nas, i w Europie

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,
%d bloggers like this: