Opracowano system zasilania energią słoneczną, który działa również w nocy

Innowacyjna bateria termiczna opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Curtin będzie kluczem do systemu energii słonecznej zdolnego do produkcji energii elektrycznej przez noc. Pozwoli to instalacjom OZE rywalizować z paliwami kopalnymi jako realnym źródłem energii dla przemysłu komercyjnego i ciężkiego na całym świecie, w tym dla górnictwa.

Bateria termiczna jest częścią systemu koncentracji energii słonecznej (CSP) opracowanego przez United Sun Systems, który wymaga użycia baterii do przechowywania i uwalniania energii, aby umożliwić nieprzerwane wytwarzanie energii słonecznej .

Fotowoltaika od Columbus Energy

– Magazynowanie od dawna stanowi przeszkodę dla rozwoju energii odnawialnej, ale nasza prototypowa bateria termiczna jest w stanie przechowywać i, w razie potrzeby, uwalniać energię słoneczną bez konieczności zapewnienia stałego dostępu promieni słonecznych – informuje profesor Craig Buckley.

Akumulator wykorzystuje wysokotemperaturowy wodorek metalu lub węglan metalu jako nośnik ciepła i niskotemperaturowy zbiornik do przechowywania gazu, by magazynować wodór lub dwutlenek węgla.

– W nocy oraz w okresach zachmurzenia wodór lub dwutlenek węgla jest uwalniany ze zbiornika magazynującego gaz i absorbowany przez metal o wyższej temperaturze. W rezultacie wytwarzany jest wodorek lub węglan matelu, który emituje ciepło wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej – wyjaśnia naukowiec.

Zastępca wicekanclerza ds. badań naukowych w Curtin University, profesor Chris Moran, powiedział, że projekt ma na celu opracowanie systemu energii słonecznej, który będzie wytwarzał energię elektryczną 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu i był opłacalny dla przemysłu.

– Podobnie jak w przypadku systemów baterii litowych, które również opracowuje Curtin, wdrożenie opłacalnego systemu magazynowania energii z wykorzystaniem baterii termicznych zrewolucjonizuje krajobraz produkcji energii odnawialnej na całym świecie, umożliwiając prawdziwe konkurowanie odnawialnych źródeł z paliwami kopalnymi – twierdzi profesor Moran – Podczas gdy bateria litowa przechowuje energię elektryczną, która może być używana do dostarczania energii elektrycznej, gdy słońce nie świeci, ta bateria przechowuje ciepło ze skoncentrowanej energii słonecznej, która może być wykorzystywana, gdy słońce nie świeci, aby uruchomić turbinę do produkcji energii elektrycznej – dodaje.

Celem badań jest opracowanie nowej technologii integracji termochemicznego magazynowania energii za pomocą baterii termicznej w systemie Stirlinga. Może on zapewnić moc do 46 kW i jest idealny do zasilania energochłonnych gałęzi przemysłu, takich jak kopalnie.

źródło: phys.org