Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Orlen chce w przyszłości zrezygnować z plastiku. Dziś spółka stawia na recykling

Orlen chce w przyszłości zrezygnować z plastiku. Dziś spółka stawia na recykling

Należy zwiększyć recykling plastiku. Współczesne technologie alternatywnej produkcji plastiku są jeszcze drogie i niedopracowane. Takie wnioski przedstawili przedstawiciele PKN Orlen podczas Kongresu Polska Chemia.

Reklama

– Sukces plastiku wynikał z możliwości zapewnienia taniego produktu, szerszego dostępu do produkcji, który może zastąpić szkło czy metal. Dodatkowo jest bardzo plastyczny. Dzięki temu i dzięki chemii mamy telefony komórkowe i lekkie samochody. Pozostawia to także mniejszy ślad węglowy, niż produkcja metali – powiedział podczas kongresu Wojciech Kozłowski, kierownik Działu Projektów Rozwojowych i Analiz Rynku w PKN Orlen. Dodał jednocześnie, że technologia produkcji tego materiału będzie się zmieniać, co wiąże się z kosztami.

Tymczasem wyzwaniem wciąż pozostaje to, by jak największa ilość tego materiału była poddawana recyklingowi. W rękach technologów jest wiele sposobów na to, jak przetwarzać plastik do ponownego użycia. – Są to na przykład: recykling mechaniczny czy recykling chemiczny, który jest przyszłością, ale jest energochłonny. To jedna z metod wytwarzania tzw. bioplastiku. Drugi to produkcja chemikaliów poprzez fermentację odpadów chemicznych i organicznych. Inny przykład to wodór pochodzenia bio z produkcji OZE. To przyszłość, ale to droga technologia. Można także wykorzystywać CO2 do produkcji chemikaliów, takich jak metanol – powiedział Wojciech Kozłowski.

Jednocześnie wciąż rozwijane są technologie produkcji bioplastiku, a także efektywne technologie produkcji tworzyw sztucznych – Zużywamy ropę naftową do produkcji paliw. Kolejne zastosowanie ropy to produkcja energii, ciężka synteza i na końcu produkcja poliolefin – zauważył Radosław Majczak, dyrektor ds. produkcji w Basell Orlen Polyolefins. Poliolefiny (głównie PE – polietylen i PP – polipropylen należą do najbardziej popularnych tworzyw sztucznych masowych). Mają one ponad 60% udział w światowej produkcji tworzyw sztucznych. – To, co można dziś zrobić, to recykling, a także spalanie odpadów produkcji energii – skwitował Radosław Majczak.

źródło: biznesalert.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.