Ostateczny wyrok Trybunału UE w sprawie Puszczy Białowieskiej w kwietniu 2018 r.

Sprawa Puszczy Białowieskiej ciągnie się już od kilku miesięcy, jednak powoli zmierza do rozstrzygnięcia. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zasięgnął już opinii obu stron i wiele wskazuje na to, że postępowanie zakończy się już w ciągu najbliższych miesięcy. Wedle słów polskiego ministra środowiska najprawdopodobniej w kwietniu przyszłego roku poznamy ostateczny wyrok europejskiego Trybunału.

12 grudnia br. odbyła się kolejna rozprawa pomiędzy Polską a Komisją Europejską. Trybunał UE orzekł, że rzecznik generalny wyda opinię na temat Puszczy Białowieskiej 20 lutego 2018 roku. Polska uporczywie stoi na stanowisku, że wszelkie podjęte przez nią działania na terenie Puszczy Białowieskiej miały na celu jej ochronę, z uwagi na spustoszenia czynione przez korniki. Komisja Europejska ma na ten temat inne zdanie, zarzucając naruszenie art. 5. tzw. „dyrektywy ptasiej” oraz 6. i 12. z tzw. „dyrektywy siedliskowej”.

– Spodziewamy się, że Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok w sprawie Puszczy Białowieskiej w połowie kwietnia – skomentował sprawę Jan Szyszko.

Trudno przewidzieć, czy polski rząd zdołał udowodnić swoje racje. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że kary zostaną nałożone. O ich ewentualnym wymiarze dowiemy się na początku drugiego kwartału 2018 roku.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

We Wrocławiu pojawi się więcej zieleni

Następny artykuł

Jak inwestowanie w systemy fotowoltaiczne może przynieść lepszą przyszłość dla państw Afryki

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,