Owocowe baterie

Czy wiesz, że za pomocą owoców i warzyw możesz wykonać swoje własne, naturalne baterie? Zobacz jak to zrobić w domu!

Różne owoce i warzywa są w stanie przewodzić prąd elektryczny. Sok, który się w nich znajduje jest elektrolitem. Oznacza to, że znajdują się w nim jony, które są nośnikami prądu. Podobne właściwości ma też na przykład woda z solą.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Woda z solą

Wsyp do szklanki z wodą sól. Następnie włóż do niej dwa druciki – cynkowy i miedziany. Jeżeli podłączysz do nich woltomierz – zauważysz, że pojawi się jakaś wartość – a to oznacza, że jest napięcie, czyli pojawia się prąd.

Bateria owocowo-warzywna

Przygotuj kilka owoców lub warzyw, które masz w domu. Mogą to być na przykład cytryny, jabłka, ziemniaki, pomidory, ogórki kiszone czy kiwi. Pokrój je na mniejsze części (na pół albo na cztery kawałki). Musisz też przygotować ocynkowane i miedziane druciki lub gwoździe. Pamiętaj, żeby było ich tyle samo.

Wbij w kawałek przygotowanego owocu gwóźdź miedziany i gwóźdź ocynkowany tak, żeby się nie dotykały. Podłącz woltomierz i sprawdź, czy występuje jakaś zmiana. Możesz tak porównać różne owoce i warzywa, aby sprawdzić, czy są jakieś różnice we wskazaniach woltomierza. Jeśli tak, to które z owoców lub warzyw są najbardziej elektryczne?

Zwiększ napięcie

Możesz też spróbować zasilić coś za pomocą owocowo-warzywnych baterii. Poszukaj w domu kartki z pozytywką albo małej diody LED. Przydadzą Ci się też zaizolowane przewody lub „krokodylki”. W wersji prostszej, kiedy nie masz kabelków, wystarczy ci nitka. Pozwoli ona na przymocowanie do siebie gwoździ.

Każdą cząstkę owocu przygotuj tak jak wcześniej: wbij w nią dwa gwoździe, jeden ocynkowany, drugi miedziany. Kiedy będziesz mieć ich już kilka lub kilkanaście, spróbuj je ze sobą po kolei połączyć. Do gwoździa miedzianego na jednej cząstce przymocuj nitką lub kabelkiem gwóźdź ocynkowany kolejnego owocu. I stwórz taki „pociąg” z owoców. Jeśli nie masz kabelków, postaraj się, żeby pierwszy i ostatni owoc były blisko siebie. Do wolnych gwoździ z krańcowych cząstek podłącz diodę albo pozytywkę z kartki. Możesz też sprawdzić napięcie za pomocą woltomierza.

Działa? Gratulacje! Stworzyłeś układ zasilany naturalną energią!

POBIERZ i POKOLORUJ

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Dioda LED

Elektrolit

Jon

Woltomierz