OZE stają się głównym źródłem energii w Niemczech

W ubiegłym roku energia odnawialna po raz pierwszy w historii zastąpiła węgiel jako główne źródło energii w Niemczech – informuje Reuters. Odnawialne źródła energii stanowiły 40% niemieckiej produkcji energii elektrycznej.

Z badań przeprowadzonych przez organizację Fraunhofer wynika, że w Niemczech ilość energii dostarczanej z ogniw słonecznych, wiatrowych, biomasowych i hydroelektrycznych wzrosła w zeszłym roku o 4,3 %, co pozwoliło wyprodukować 219 terawatogodzin (TWh) energii elektrycznej z OZE. Całkowita produkcja energii w Niemczech sięgnęła 542 TWh ogółem. Oznacza to więc udział energetyki odnawialnej na poziomie 40%, podczas gdy energetyka węglowa osiągnęła 38% w produkcji całkowitej.

Jak ocenił Bruno Burger, autor badania, w 2019 roku produkcja energii z OZE nie spadnie poniżej 40%, ponieważ powstaje coraz więcej instalacji odnawialnych. Sceptycy energii odnawialnej twierdzą jednak, że zanotowany wzrost wynika z korzystnych warunków pogodowych, takich jak przedłużające się gorące lato, które zwiększa produkcję energii słonecznej.

Warto dodać, że Niemcy zamierzają do 2030 roku osiągnąć 65% udział energetyki odnawialnej w ogólnej produkcji energii, a do 2022 roku zupełnie zrezygnować z energetyki jądrowej i węglowej. Dla porównania w 2017 roku udział OZE w produkcji energii wyniósł w Niemczech 38,2%, a w 2010 roku 19,1%.\

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Tesla model Y – konsensus pomiędzy jakością a ceną

Miłośnicy pojazdów elektrycznych w końcu doczekali się: po szumnych zapowiedziach i latach wyczekiwania w marcu 2019 roku zaprezentowano Tesla model Y. To luksusowe auto o dużym zasięgu w USA traktowane jako „kompaktowy” SUV. Do setki rozpędza się od 3,7 do 5,1 sekundy (w zależności od wariantu). Cena wyjściowa rozpoczyna się od 38,5 tys. dolarów.