Paliwo z tworzyw sztucznych już niedługo może się urzeczywistnić

Benzyna oraz ropa naftowa są najpopularniejszymi paliwami powszechnie wykorzystywanymi w silnikach wysokoprężnych. Mimo to wciąż poszukuje się alternatywnych paliw, które będą mniej toksyczne dla środowiska naturalnego. Prace nad nowymi rozwiązaniami prowadzone są również w Polsce – zespół pod przewodnictwem Adama Hańderka opracowuje koncept paliwa z tworzyw sztucznych.

Cały proces wytworzenia paliwa na bazie odpadów z tworzyw sztucznych opiera się na procesie termolizy, który polega na rozpadzie pod wpływem temperatury związków chemicznych na mniejsze cząsteczki. Pomysł wytworzenia takiego paliwa powstał w Polsce już kilka lat wcześniej, ale wymagał dopracowania. Główną przeszkodą były osady, które wytwarzały się podczas spalania odpadów. Po blisko ośmiu latach udało się pokonać ten problem i umożliwić dalszy rozwój projektu.

Fotowoltaika od Columbus Energy

„Nasze rozwiązanie pozwala na prowadzenie tego procesu rozkładu tworzyw sztucznych bez żadnych strat, np. osadów czy pojawiania się niepożądanych związków chemicznych w produkcie. To pierwsze takie rozwiązanie na świecie”, powiedział Adam Hańderka dla Polskiej Agencji Prasowej.

Samo opracowanie paliwa wykorzystującego odpady plastikowe ma pomóc w utylizacji tworzyw sztucznych, których generowane ilości są ogromne.