Wiadomości OZE Paliwo z tworzyw sztucznych już niedługo może się urzeczywistnić 30 marca 2018 Wiadomości OZE Paliwo z tworzyw sztucznych już niedługo może się urzeczywistnić 30 marca 2018 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Benzyna oraz ropa naftowa są najpopularniejszymi paliwami powszechnie wykorzystywanymi w silnikach wysokoprężnych. Mimo to wciąż poszukuje się alternatywnych paliw, które będą mniej toksyczne dla środowiska naturalnego. Prace nad nowymi rozwiązaniami prowadzone są również w Polsce – zespół pod przewodnictwem Adama Hańderka opracowuje koncept paliwa z tworzyw sztucznych. Reklama Cały proces wytworzenia paliwa na bazie odpadów z tworzyw sztucznych opiera się na procesie termolizy, który polega na rozpadzie pod wpływem temperatury związków chemicznych na mniejsze cząsteczki. Pomysł wytworzenia takiego paliwa powstał w Polsce już kilka lat wcześniej, ale wymagał dopracowania. Główną przeszkodą były osady, które wytwarzały się podczas spalania odpadów. Po blisko ośmiu latach udało się pokonać ten problem i umożliwić dalszy rozwój projektu. „Nasze rozwiązanie pozwala na prowadzenie tego procesu rozkładu tworzyw sztucznych bez żadnych strat, np. osadów czy pojawiania się niepożądanych związków chemicznych w produkcie. To pierwsze takie rozwiązanie na świecie”, powiedział Adam Hańderka dla Polskiej Agencji Prasowej. Samo opracowanie paliwa wykorzystującego odpady plastikowe ma pomóc w utylizacji tworzyw sztucznych, których generowane ilości są ogromne. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.