Pan Bilecik – wychowanie komunikacyjne z ZTM w Warszawie

ZTM w Warszawie edukuje ekologicznie najmłodszych jej mieszkańców. Zajęcia regularnie prowadzone są w klasach I – III szkoły podstawowej i mają na celu rozpowszechnianie wiedzy o „czystym” transporcie miejskim.

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie rozpoczął inicjatywę ekologicznych lekcji we wrześniu 2016 roku. Akcja pilotażowa z najmłodszymi uczniami oraz nowoczesnym autobusem elektrycznym okazała się sukcesem. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się: jak bezpiecznie korzystać z transportu miejskiego, jak zachowywać się na przystankach w pobliżu ruchliwych miejsc i z czym wiąże się bezpieczna podróż. Przy okazji mogły zobaczyć, jak wygląda i działa w pełni elektryczny autobus. Jego zalety, pozytywny wpływ na ochronę środowiska oraz porównanie z pojazdami spalinowymi, miały uświadomić, jak ważne jest dbanie o czyste powietrze i obniżanie hałasu w mieście.

Aktualnie ZTM w Warszawie prowadzi cykliczne zajęcia dla uczniów klas I – III szkoły podstawowej. Podczas nich pokazuje czym jest ekologia i jak można wspólnie pracować na rzecz ochrony środowiska. Równolegle do lekcji powstają filmy z udziałem Pana Bilecika – osoby-maskotki, która wyjaśnia wszystkie zawiłe kwestie ekologicznych oraz transportowych tematów. Na stronie internetowej ZTM stolicy w zakładce „wychowanie komunikacyjne” dostępne są filmiki z maskotką i uczniami w roli głównej. Dotyczą one przede wszystkim bezpiecznego i kulturalnego korzystania z komunikacji miejskiej.

Dodatkowo ZTM udostępnia materiały edukacyjne w formie dokumentów dla najmłodszych. Wśród nich m.in. krzyżówki, wykreślanki, kolorowanki itp. Pod koniec 2017 roku odbył się również konkurs fotograficzny związany z ekologicznym transportem publicznym. Do wygrania był 30-dniowy bilet miejski na okaziciela, a nagrodzone prace można obejrzeć na profilach społecznościach ZTM.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Rok 2017 rekordowy dla OZE w Wielkiej Brytanii

Następny artykuł

Powstanie 55 MW chińskich farm PV nad Wisłą

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , , ,