Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Panele anty-słoneczne będą generować prąd nocą

Panele anty-słoneczne będą generować prąd nocą

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornii w Davis (pod miastem Sacramento) pracują nad projektem paneli anty-solarnych. W przeciwieństwie do fotowoltaicznych, będę one pobierały energię nocą, kiedy Ziemia emituje promieniowanie termiczne. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Panele, które generują prąd nocą

Naukowcy pochylili się nad problemem związanym z brakiem generowania energii przez panele fotowoltaiczne w godzinach nocnych. Głównym założeniem koncepcji jest różnica między ciepłym źródłem energii – Słońcem oraz jej zimnym pochłaniaczem – modułem fotowoltaicznym. Po zachodzie Słońca, to powierzchnia Ziemi emituje energię cieplną w postaci promieniowania podczerwonego w kierunku zimnego nocnego nieba – kosmosu. 

Urządzenie, w przeciwieństwie do zwykłych paneli, nie posiadałoby ogniw krzemowych, tylko stopy rtęci o cechach termoradiacyjnych. W trakcie pracy ma przechwytywać promieniowanie podczerwone i oddawać je w kosmos. Moduł wówczas tworzy dziurę elektronową powodując swobodny przepływ elektronów – napięcie elektryczne.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Naukowcy zaznaczają, że ich moduł termoradiacyjny szacunkowo byłby w stanie osiągnąć efektywność na poziomie jedynie 1/4 osiągów paneli fotowoltaicznych (te zaś są w stanie pobrać mniej niż 25 procent energii, która na nie pada). W chwili obecnej projekt znajduje się na poziomie koncepcyjnym, a budowa sprawnego urządzenia jest nadal na etapie planów.

fot. główne: Pexels

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.