Panele anty-słoneczne będą generować prąd nocą

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornii w Davis (pod miastem Sacramento) pracują nad projektem paneli anty-solarnych. W przeciwieństwie do fotowoltaicznych, będę one pobierały energię nocą, kiedy Ziemia emituje promieniowanie termiczne. 

Naukowcy pochylili się nad problemem związanym z brakiem generowania energii przez panele fotowoltaiczne w godzinach nocnych. Głównym założeniem koncepcji jest różnica między ciepłym źródłem energii – Słońcem oraz jej zimnym pochłaniaczem – modułem fotowoltaicznym. Po zachodzie Słońca, to powierzchnia Ziemi emituje energię cieplną w postaci promieniowania podczerwonego w kierunku zimnego nocnego nieba – kosmosu. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Urządzenie, w przeciwieństwie do zwykłych paneli, nie posiadałoby ogniw krzemowych, tylko stopy rtęci o cechach termoradiacyjnych. W trakcie pracy ma przechwytywać promieniowanie podczerwone i oddawać je w kosmos. Moduł wówczas tworzy dziurę elektronową powodując swobodny przepływ elektronów – napięcie elektryczne.

Naukowcy zaznaczają, że ich moduł termoradiacyjny szacunkowo byłby w stanie osiągnąć efektywność na poziomie jedynie 1/4 osiągów paneli fotowoltaicznych (te zaś są w stanie pobrać mniej niż 25 procent energii, która na nie pada). W chwili obecnej projekt znajduje się na poziomie koncepcyjnym, a budowa sprawnego urządzenia jest nadal na etapie planów.