Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

MEAG i OX2 – nowi gracze na polskim rynku farm wiatrowych

MEAG i OX2 – nowi gracze na polskim rynku farm wiatrowych

Niemiecka spółka z Monachium MEAG zawarła ze szwedzką spółką OX2 umowę kupna farmy wiatrowej w Żarach. Elektrownia będzie pierwszym projektem tych firm w Polsce. Rocznie ma produkować około 67 GWh energii.

BANER MOBILEB1
Reklama

Nowe firmy na polskim rynku wiatrowym

Wiatrowa farma w Żarach (woj. lubuskie) składa się z siedmiu turbin Nordex N117 o mocy jednostkowej 3 MW. Rocznie ma produkować około 67 GWh, a sprzedaż energii gwarantuje jej wygrana w listopadowej aukcji OZE. Budowa projektu ma ruszyć wkrótce, a do użytku obiekt zostanie przekazany na początku 2021 roku.

Generalnym wykonawcą projektu będzie Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego z Torunia.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Polska jest rynkiem o ogromnym potencjale rozwoju energetyki wiatrowej w Europie. Cieszymy się na partnerstwo z MEAG i chcemy być częścią polskiej transformacji energetycznej, a tym samym tworzyć bardziej zrównoważoną przyszłośćpowiedział Paul Stormoen, prezes OX2.

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z OX2 i pomyślnie ukończonej transakcji. Dzięki energii generowanej przez farmę wiatrową w Żarach, do 2050 roku będziemy w stanie zaoszczędzić 750 tys. ton CO2 w porównaniu z ogólnym miksem energetycznym Polski zaznaczył Holger Kerzel, dyrektor zarządzający MEAG.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

W 2018 roku przychody ze sprzedaży OX2 wyniosły 403 mln euro. MEAG z kolei zarządza aktywami giganta ubezpieczeniowego Munich RE i Ergo o wartości 278 mld euro.

– W ciągu ostatniego roku OX2 zbudowała silny zespół i rozpoczęła szereg projektów w Polsce. Z niecierpliwością czekamy na realizację przyszłych zamówień w zakresie energii odnawialnejdodaje Katarzyna Suchcicka, Dyrektor Generalny OX2 w Polsce.

źródło: wnp.pl, ox2.com

fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.