Polska Botanicy bronią parku w Kielcach. 5 ha ma być własnością kościoła 07 lutego 2020 Polska Botanicy bronią parku w Kielcach. 5 ha ma być własnością kościoła 07 lutego 2020 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Rządowy plan pomniejszenia Świętokrzyskiego Parku Narodowego o 5 ha wzbudza gorące dyskusje. Politycy twierdzą, że teren ten „stracił wartości przyrodnicze”. Botanicy wskazują inny powód uporczywych prób oderwania ziemi od parku, czyli starania oblatów ze Świętego Krzyża. Reklama Czy fragment Świętokrzyskiego Parku Narodowego trafi pod władzę kościoła? Przyrodnicy przekonują, że powód jest inny – zabudowania, które znajdują się na tym terenie, należały kiedyś do kościoła. Teraz księża chcą je odzyskać. Jest tam budynek tzw. szpitalika, gdzie mieści się muzeum przyrodnicze i zachodnie skrzydło klasztoru. Oblaci ze Świętego Krzyża walczą o wykup tych nieruchomości od lat. Jeśli uda się pomniejszyć park, będą mogli odzyskać budynki z bonifikatą. Wszystko wskazuje na to, że oblaci mają szansę na odzyskanie kościelnych zabudowań. Ostatnio Mariusz Gosek, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, udostępnił post ze spotkania w tej sprawie. Uczestnikami byli Gosek, superior klasztoru, oraz dyrektor parku i minister bez teki Michał Woś. Woś z Solidarnej Polski ma niebawem koordynować sprawy parków narodowych w Ministerstwie Klimatu – restrukturyzowanym resorcie środowiska. Gosek ma przejąć mandat po Dominiku Tarczyńskim. O spotkaniu poinformował też urząd marszałkowski. Jasna deklaracja ministra: prace przywrócenia własności dla Sanktuarium będą kontynuowane – napisał Gosek w poście. O charakter obecności Mariusza Goska na takim spotkaniu zapytał Łukasz Misiuna, prezes przyrodniczego stowarzyszenia MOST. Otrzymał zaskakującą odpowiedź: „W charakterze katolika, któremu leży na sercu dobro regionu, Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz Klasztoru Misjonarzy Oblatów” – odparł Gosek. Misiuna nie krył zdumienia. – Jestem zdumiony odpowiedziami. Forma jest dla mnie wstrząsająca. Świadczy o jakiejś nieprawdopodobnej arogancji i pewności siebie. To nie odpowiedzi na pytania, a manifestacja. Tego, że obywatele nie muszą o wszystkim wiedzieć, a pewne sprawy można rozgrywać zakulisowo – mówi „Wyborczej” Misiuna. Źródło: kielce.wyborcza.pl Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.