Panele monokrystaliczne

Obecnie na rynku dominują dwie technologie wytwarzania paneli fotowoltaicznych: monokrystaliczna i polikrystaliczna. Ogniwa monokrystaliczne są wykonane z jednolitego kryształu krzemu. Wpływa to pozytywnie na ich sprawność. Jednak koszt panelu polikrystalicznego zdecydowanie przemawia na jego korzyść.

Specjalnie dla portalu ŚwiatOZE, o monokrystalicznych panelach fotowoltaicznych marki Sharp opowiada Paweł Wiktorowicz, Projekt Manager firmy Corab.

Wykorzystanie monokryształów krzemu umożliwia uzyskanie dużej sprawności konwersji energii słonecznej w energię elektryczną osiągającą, w przypadku obecnie produkowanych na skalę przemysłową modułów, do 25%. Nie zawsze jednak przekłada się to na większą sprawność całego panelu. Wynika to z faktu, że ze względu na ograniczenia technologiczne poszczególne moduły mają kształt wielokątów i nie są w stanie pokryć całej powierzchni panelu. Jednakże, podobnie, jak panele polikrystaliczne, cieszą się one coraz większą popularnością i są produkowane przez wielu producentów, wśród których tak jak w przypadku paneli polikrystalicznych dominują potentaci z Państwa Środka tacy jak Yingli Solar.

W odróżnieniu od paneli polikrystalicznych składają się z modułów fotowoltaicznych zbudowanych z pojedynczych kryształów krzemu. W wyniku procesów technologicznych w zakładach produkcyjnych otrzymuje się pojedyncze kryształy krzemu w kształcie walców, które następnie są cięte na cienkie wielokątne płytki wykorzystywane w panelach. Warto przy tym wspomnieć, że jedna z najpopularniejszych metod otrzymywania pojedynczych kryształów krzemu nosi nazwę metody Czochralskiego od nazwiska polskiego uczonego – Jana Czochralskiego.

Ogniwa z krzemu monokrystalicznego lepiej sprawdzają się w pracy przy świetle skupionym, czyli przy bezchmurnym niebie. Dlatego też są częściej widywane na południu Europy i w Afryce. Z kolei ogniwa polikrystaliczne lepiej działają przy świetle rozproszonym. Takie warunki są u nas częstsze, bo w polskim klimacie jak na razie często mamy zachmurzone niebo, a chmury działają jak filtr i rozpraszają światło. Jeśli weźmiemy pod lupę pory roku, to w sezonie letnim, lepsze wyniki uzyskają moduły monokrystaliczne, ale w pozostałej (zdecydowanie dłuższej) części roku, lepiej pracować będą panele polikrystaliczne.

Paradoksalnie, w naszych szerokościach geograficznych chmury są korzystne dla fotowoltaiki, bo powodują, że przy rozproszonym świetle naświetlenie paneli jest równomierne. Trzeba pamiętać, że z modułem jak z łańcuchem – działa tak dobrze, jak jego najsłabsze ogniwo. Jeśli przy bezchmurnym niebie coś zacieni jedno ogniwo modułu, to pozostałe ogniwa dostosują się do niego i zwolnią produkcję. W takiej sytuacji moduły monokrystaliczne, mimo że mają wyższą sprawność, będą pracować gorzej.

Źródło: easysolar.pl, xdisc-panele.pl,

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Rodzaje kolektorów słonecznych

Następny artykuł

Smog na Mazowszu pozostanie – Program Ochrony Powietrza to 1200 stron ogólników

Mogą też Ci się spodobać...



Tagi: ,