Panele polikrystaliczne z nowym rekordem mocy

Na rynek trafią nowe, dwustronne moduły polikrystaliczne o rekordowej mocy, która ma przekroczyć nawet 400 W. Za ich produkcję odpowiedzialna jest chińska firma Canadian Solar, zapewniająca, że tylna strona panelu wygeneruje sporo dodatkowej mocy.

Moduł fotowoltaiczny PERC według producenta na przedniej stronie ma osiągnąć powyżej 400 W mocy, co w porównaniu do aktualnie sprzedawanych na rynku paneli polikrystalicznych jest rekordowym wynikiem. Dodatkowo w serii BiHiKu tylna strona modułu wygeneruje około 30% więcej mocy.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Chińska firma Canadian Solar produkuje moduły fotowoltaiczne już od 2001 roku. Od tego czasu stała się jednym z największych graczy na rynku PV, który w fabryce w Chinach, Wietnamie i Kanadzie zatrudnia około 12 tysięcy pracowników i jak dotąd wyprodukował moduły o łącznej mocy około 30 GW.

Nowy moduł fotowoltaiczny od Canadian Solar ma być kolejnym krokiem w kierunku rozwoju technologii polikrystalicznej. Powinien sprawdzić się przede wszystkim w przypadku instalacji planowanych w miejscach o wysokiej temperaturze, ponieważ charakteryzuje się korzystnym współczynnikiem temperatury – na poziomie +/- 0,37 proc./st. C. To przełoży się na wyższą produktywność energii pomimo nagrzewania się ogniw.

Nie tylko Canadian

Dotychczas dwustronne moduły fotowoltaiczne, z tymże w technologii monokrystalicznej, zaprezentowała na targach w Szanghaju w 2017 roku firma Longi Solar. Biorąc pod uwagę wydajność ich przedniej i tylnej strony, to ich jednostkowa moc może wynieść nawet 330 W. Wyższe uzyski energii elektrycznej z modułów dwustronnych na własnej farmie PV potwierdziła również firma Yingli Solar. Na rynku europejskim tego typu technologię zamierza produkować koncern energetyczny Enel z Włoch. Ich szacowana maksymalna moc ma wynieść 360 W i z czasem wzrosnąć do prawie 400 W.

źródło: Canadian Solar