Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kraków rozdaje rośliny antysmogowe

Kraków rozdaje rośliny antysmogowe

Urząd Miasta Krakowa po raz kolejny rozdał mieszkańcom antysmogowe rośliny doniczkowe. W dniach 22-23 września bieżącego roku krakowianie otrzymali gatunki zielone, takie jak np. skrzydłokwiat kwiecisty, chamedora wytworna, dracena, fikus czy zamiokulkas zamiolistny.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Kraków od lat jest liderem, gdy idzie o walkę ze smogiem. Wymieniamy piece, dopłacamy do ogrzewania, zmieniamy transport na ekologiczny, podejmujemy wiele działań, m.in. działania także związane z zielenią. Chcieliśmy państwu rozdać 20 tys. roślin pyłochwytnych (…), które ułatwią wam pobyt w domu”, powiedział Jacek Majchrowski, prezydent miasta Krakowa, w filmie promującym akcję rozdawania roślin doniczkowych, zamieszczonym na stronach portalu krakow.pl.

Rośliny antysmogowe zmniejszają zanieczyszczenie powietrza oraz eliminują krążące w nim szkodliwe substancje lotne, które mogą powodować dokuczliwe objawy: bóle głowy, alergie, podrażnienia oczu i senność. Wśród najgroźniejszych związków chemicznych, uważanych również za czynniki rakotwórcze, znajdują się m.in. formaldehyd (obecny w dywanach, płytach wiórowych), tlenek węgla (występujący w dymie, produkowany przez samochody), benzen (uwalniany przez tworzywa sztuczne, farby i oleje), a także trichloroetylen (obecny w farbach drukarskich, lakierach i klejach).

Do najskuteczniejszych roślin pyłochwytnych zaliczają się draceny odwrócone i chryzantemy wielokwiatowe. W walce z zanieczyszczeniami powietrza pomocne są również gatunki, takie jak: daktylowiec niski, zielistka Sterberga, epipremnum złociste, anturium Andrego, dracena wonna, bluszcz pospolity, sansewieria gwinejska, skrzydłokwiat czy figowiec Benjamina.

Rozdajemy draceny, chamedory, skrzydłokwiaty, fikusy, nasza nowość to zamiokulkasy”, powiedziała jedna z wolontariuszek w filmiku promującym akcję, zamieszczonym na łamach portalu krakow.pl.

Akcja spotkała się z życzliwym przyjęciem ze strony krakowian, którzy docenili całą inicjatywę oraz niejednokrotnie przyznawali, że biorą w niej udział po raz kolejny.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.