Panele PV na dachu to czysty zysk – komentuje wrocławska spółdzielnia mieszkaniowa

Jak niedawno informowaliśmy, na dachach wrocławskich wieżowców zainstalowano niedawno ponad trzy tysiące paneli fotowoltaicznych. Jak komentuje spółdzielnia mieszkaniowa, inwestycja ta zwrócić się ma za 8-9 lat.

„Inwestycje trwały 1,5 roku. Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe przeznaczyła na ten cel łącznie 4,2 mln złotych pochodzących z ogólnopolskiego programu Prosument”, informuje prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Łukasz Kasztelowicz. – „W tej kwocie 1,7 mln złotych to dotacje, a 2,5 mln złotych to pożyczki wypłacone na preferencyjnych warunkach”.

Dzięki montażowi systemu PV około 15 tysięcy mieszkańców Wrocławia liczyć może na tańszy prąd, który wykorzystany zostanie do zasilania wind, oświetlenia klatek schodowych itp. To głównie mieszkańcy oszczędzą pieniądze. „Z wyliczeń przedstawionych nam przez spółdzielnię wynika, że pożyczka spłaci się całkowicie po około 8-9 latach. W tej chwili oszczędności całkowicie pokrywają ratę pożyczki, po jej spłacie będzie to dla nas już czysty zysk”, objaśnia Ewa Koźlik-Kaczkowska, jedna z mieszkanek bloku, gdzie zainstalowano system PV.

Dzięki instalacji systemów PV na wrocławskich blokach do atmosfery rocznie dostanie się o ponad 600 ton dwutlenku węgla mniej. Pochłonięcie takiej ilości tego gazu wymagałoby 50 tysięcy drzew, czyli 150 hektarów lasu. Jak ocenia Dolnośląski WFOŚiGW, projekt PV we Wrocławiu jest największą tego rodzaju elektrownią wykorzystującą w 100% OZE w Polsce. Całkowita moc tej instalacji to 750 kW.

„Produkcja energii ze źródeł rozproszonych nie wymaga kosztownych nakładów na infrastrukturę, jak linie przesyłowe, stacje transformatorowe i inne urządzenia systemu energetycznego. Daje natomiast bardzo wymierne profity ekonomiczne dla wszystkich spółdzielców, a na dodatek to energia całkowicie czysta”, zaznacza przewodniczący rady nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe, Mirosław Lach. Jak informuje, spółdzielnia już myśli o kolejnych tego rodzaju inwestycjach. – „Mamy w planach wykorzystanie OZE do produkcji energii cieplnej na potrzeby podgrzania ciepłej wody. Jesteśmy przekonani, że inwestycje w energię odnawialną to przyszłość”, mówi prezes spółdzielni, Józef Śnieżek. Wszystko dzięki dofinansowaniom przyznawanym przez Fundusz w ramach programu Prosument.

Nie jest to jedyna taka inwestycja na Dolnym Śląsku. „Z pieniędzy, które przekazał na Dolny Śląsk NFOŚiGW skorzystały także spółdzielnie mieszkaniowe w Legnicy, Miliczu, Jaworze, Jeleniej Górze oraz wspólnota mieszkaniowa w Wałbrzychu”, mówi Kasztelowicz.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Superkampus Google – w pełni zielony kompleks budynków

Następny artykuł

Genovation zaprezentuje elektryczną Corvettę podczas CES

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,