Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Panele słoneczne na balkonach w Sopocie

Panele słoneczne na balkonach w Sopocie

Spółdzielnia Mieszkaniowa Przylesie w Sopocie na wiosnę 2018 roku zaplanowała renowację elewacji swoich budynków. Na przedstawionym projekcie na balkonach umieszczone są panele słoneczne zamiast anten satelitarnych.

Reklama

Spółdzielnia Mieszkaniowa Przylesie w Sopocie przedstawiła odważną i przyszłościową wizję ekologicznego zagospodarowania budynków. W planach na wiosnę 2018 roku znajduje się renowacja elewacji bloków należących do spółdzielni, co poprawi ich wygląd oraz ocieplenie. Dodatkowo w zamiarach uwzględniona jest również przebudowa balkonów. Dostosowane zostaną one do ewentualnego montażu paneli słonecznych.

Zarząd i Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej Przylesie w Sopocie już w 2015 roku zgłosiła do Urzędu Miasta chęć udziału w programie Prosument, aby zyskać dotacje na inwestycje w panele słoneczne. Wytworzona przez nie energia zasilałaby oświetlenie klatek schodowych i okolicznego parku, windy oraz kotłowi, a nadmiar prądu zostałby sprzedany do sieci państwowej.

Jest to dopiero wizja przyszłościowa, bo jak informuje Piotr Kurdziel, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Przylesie w Sopocie: „Istotą projektu jest termomodernizacja elewacji, a nie montaż paneli PV na konstrukcji balkonów. Postęp w dziedzinie PV jest tak duży, że warto przewidzieć ich zastosowanie w najbliższej przyszłości. Np. jako szklane balustrady bez dodatkowej konstrukcji wsporczej pokryte folią generującą energię elektryczną pod wpływem promieniowania słonecznego. Warto wyjść mentalnie z epoki węgla pod każdą postacią. Dlatego wybiegamy z planami w przyszłość. Można też nic nie robić i czekać”.

Prekursorem dużych instalacji fotowoltaicznych na polskich blokach jest wrocławska spółdzielnia Wrocław-Południe. Na dachach 35 wieżowców zamontowano łącznie 2771 paneli fotowoltaicznych. Moc elektrowni to blisko 0,75 MW. Z tej energii korzysta już 15 tys. wrocławian.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.