Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Papież Franciszek wzywa naftowych potentatów do przejścia na czystą energię

Papież Franciszek wzywa naftowych potentatów do przejścia na czystą energię

Papież Franciszek jest zwolennikiem walki ze zmianami klimatycznymi. Niedawno, podczas dwudniowej konferencji, która odbyła się w Watykanie, skierował on do dyrektorów firm naftowych wezwanie do troski o środowisko i przejścia na czyste źródła energii.

B1
Reklama

Papież wskazuje na zagrożenia spowodowane zmianami klimatycznymi, które cały czas się pogłębiają: „Cywilizacja potrzebuje energii, ale jej wykorzystanie nie może doprowadzić do zniszczenia cywilizacji”.

Na konferencji obecni byli eksperci, inwestorzy i dyrektorzy związani z spółkami naftowymi. Wszyscy współdzielą przekonanie, że zmiany klimatu spowodowane są ludzką działalnością. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Darren Woods, CEO ExxonMobil, szef BP, Bob Dudley oraz CEO Equinora (dawniej Statoil) – Eldar Sætre.

Reklama

Papieża martwi fakt, że poszukiwania kolejnych rezerw paliw kopalnych cały czas trwają. „Nie mamy czasu do stracenia”, mówił w kontekście walki ze zmianami klimatu.

„Wiemy, że wyzwania, jakie przed nami stoją, są ze sobą połączone. Jeśli chcemy wyeliminować ubóstwo i głód na świecie… ponad miliard osób nie ma dostępu do elektryczności, a musi go mieć. Jednakże ta energia musi być czysta, dzięki redukcji wykorzystania paliw kopalnych. Nasze pragnienie, by zapewnić energię elektryczną dla wszystkich nie może doprowadzić do katastrofalnej zmiany klimatu i wzrostu temperatury na świecie, co przełoży się na gorsze warunki życia dla ludzi i zwiększenie poziomu ubóstwa”.

Papież wezwał zgromadzonych do wspólnej pracy na rzecz transformacji energetycznej na świecie, która uwzględni wszystkich ludzi na Ziemi a także wszystkie gatunki i ekosystemy. Franciszek wskazywał, że sytuacja jest poważna. Nawet po podpisaniu Porozumienia Paryskiego w 2015 roku poziom CO2 w atmosferze jest wysoki.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.