Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Park Śląski uzyska status parku kulturowego

Park Śląski uzyska status parku kulturowego

Jeden z największych parków miejskich w Europie – Park Śląski – decyzją chorzowskich radnych, uzyska status parku kulturowego. Wpłynie to nie tylko na ochronę zabytków, ale także na uporządkowanie przestrzeni publicznej.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Leżący w trójkącie trzech miast: Katowic, Chorzowa i Siemianowic Śląskich park im. gen. Jerzego Ziętka, zajmuje powierzchnię 620 ha. Nazywany jest zielonym płucami Górnego Śląska.

Od kilku lat spółka Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, której akcjonariuszem jest Województwo Śląskie, prowadzi rozległą modernizację Parku Śląskiego. Budżet przeznaczony na realizację przedsięwzięcia określono na 360 mln złotych.

Obecnie chorzowskie władze zdecydowały o nadaniu mu statusu parku kulturowego. Ustawa o ochronie zabytków określa go jako jedną z form opieki nad nimi. Może obejmować krajobraz kulturowy i tereny z zabytkami nieruchomymi, charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej.

Park będzie traktowany w kategoriach dziedzictwa całego regionu. To sprawdzony sposób ochrony krajobrazu, który jest ważny dla społeczności – mówi Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa. Szacuje się, że procedura tworzenia parku kulturowego potrwa od roku do dwóch lat.

fot: Flickr, Tomasz Lewicki

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.