Pokojowa Nagroda Nobla dla Grety Thunberg?

Bukmacherzy stawiają w tym roku na Gretę Thunberg – ich zdaniem młoda aktywistka ma szansę na Pokojową Nagrodę Nobla. Czy charyzmatyczna szesnastolatka, która zapoczątkowała młodzieżowy strajk klimatyczny, otrzyma nagrodę? Dowiemy się dzisiaj, około 11.

W tym roku do Pokojowej Nagrody Nobla zgłoszonych zostało 301 osób. Zasady zostały nieco zmienione – nowe przepisy mają umożliwić przyznanie nagrody kobietom i osobom zróżnicowanym etnicznie. Wśród nominowanych jest Greta Thunberg, młoda aktywistka ze Szwecji, o której głośno zrobiło się w ubiegłym roku. Greta prowadziła samotny „Szkolny strajk dla klimatu” pod szwedzkim parlamentem, czym poruszyła opinię publiczną. Dziś jest jedną z najbardziej znanych młodych działaczek na rzecz walki z kryzysem klimatycznym. Porwała za sobą tłumy i stoi na czele światowego strajku młodzieży walczącej przeciwko degradacji środowiska i bierności polityków.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Niedawno nastolatka wywołała światową burzę swoim wystąpieniem podczas szczytu klimatycznego ONZ w Nowym Jorku. Jej emocjonalne wystąpienie, w którym oskarżała polityków o skradzione dzieciństwo, spotkało się ze skrajnymi reakcjami. Jedni przyklasnęli, inni krytykowali. Pojawiły się też głosy, że młody wiek i płeć aktywistki wpłynęły na ten odbiór, a Gretę próbują uciszyć przede wszystkim obrońcy patriarchatu.

Nominacja Thunberg to zasługa szwedzkich i norweskich polityków. – Ruch, który zapoczątkowała Greta, jest ogromnym wkładem w pokój na świecie – mówi norweski polityk Freddy André. Jak Greta skomentowała nominację? – To ogromny zaszczyt być nominowanym do takiego wyróżnienia. Jestem bardzo wdzięczna.

Bukmacherzy twierdzą, że to Thunberg ma największe szanse na nagrodę. Czy na pewno? Przeszkodą może być młody wiek i odpowiedzialność, jaka spoczywa na laureacie. W historii zdarzali się już jednak bardzo młodzi nobliści – na przykład Malala Yousafazi, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za działalność na rzecz praw kobiet. Miała wówczas zaledwie 17 lat i jest najmłodszą laureatką w historii. O tym, czy Greta Thunberg pobije ten rekord, przekonamy się dzisiaj.