Partia Zielonych ma kolejne pomysły na składowanie energii

Australijscy działacze proekologicznego ugrupowania Zielonych przedstawili niedawno kolejny projekt, którego celem jest zmniejszenie emisji energii elektrycznej. Proponują oni, aby nowym pułapem składowania energii stał się wynik 20 gigawatów, możliwy do osiągnięcia jeszcze przed 2030 rokiem. Politycy z tego stronnictwa argumentują, że takie działanie przyspieszy przechodzenie na energię odnawialną tak na poziomie małych gospodarstw domowych, jak i sieci energetycznych.

Propozycje Zielonych zostały ogłoszone w pierwszych dniach października br., podczas spotkania pomiędzy czołowym działaczem tej partii, Adamem Bandtem, i kluczowymi przedsiębiorstwami branży, jakimi są m.in. Tesla, Australian Energy Storage Council, Suntrix oraz amerykańska firma AES Energy Storage.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Podczas swojego wystąpienia Bandt zwrócił uwagę na kwestię związaną z obciążeniem sieci, generującą poważne problemy. Polityk podkreślił, że rządzący powinni prowadzić swoje działania w taki sposób, aby umożliwić elastyczne generowanie energii i zwiększenie jej magazynowania, co umożliwi przejście do niższych emisji.

Posiadanie uporządkowanego systemu przejścia na energię, z dala od węgla i gazu, wymaga od nas magazynowania energii w całym systemie (…). Obejmuje to baterie w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach, które zmniejszą zapotrzebowanie oraz zapewnią kontrolę częstotliwości działania sieci. Potrzebujemy również małych i średnich pomp wodnych, aby zapewnić elastyczne wytwarzanie energii, uzupełniające energię wiatrową i słoneczną – podkreślił przedstawiciel partii Zielonych.

Działania związane ze składowaniem energii wychodzą niejako naprzeciw zmianom w australijskich przepisach dotyczących właśnie tamtejszego rynku energii elektrycznej. Planowana reforma zawiera w sobie nie tylko kontrolę częstotliwości przesyłu, ale również prześledzenie szeroko rozumianej branży usług dodatkowych, jaka zawiera się w działaniach związanych z energią elektryczną.

Proponowane aktywności w tym zakresie mają na celu umożliwienie i wykorzystanie możliwości, jakie daje składowanie energii.