Pasywny dom z wspaniałymi widokami na Grand Teton

Wysublimowane piękno parku narodowego Grand Teton stało się inspiracją do budowy pięknego domu pasywnego, nazwanego House of Fir. Zbudowany go zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Ta całoroczna siedziba stworzona została z wytrzymałych i dostosowanych do okolicy materiałów, dzięki czemu dom idealne komponuje się ze swoim otoczeniem.

Budynek zaprojektowany został przez studio kt814 z Wyoming w USA. Inwestorami i mieszkańcami domu jest dwoje emerytów, obecnie realizujących się jako wolontariusze w pobliskim parku narodowym.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Dom zaprojektowano tak, by dawał maksymalny poziom komfortu swoim mieszkańcom przy jednoczesnej minimalizacji nakładów pracy na jego utrzymanie. Jest on w pełni pasywny, co ma ogromne znaczenie w tej okolicy. Sprawdziło się to ostatniej zimy, gdy dom został odcięty od sieci energetycznej i przez cztery zimowe dni udało zachować się w nim pełen komfort mieszkania, pomimo niskiej temperatury na zewnątrz.

House of Fir składa się z trzech połączonych ze sobą brył. Ich elewacja pokryta jest świerkiem i cedrem. Całkowita powierzchnia domu to ponad 230 m2 i dodatkowo 63 m2 garażu. Budynek przykryty jest jednospadzistym dachem, co ułatwia pozbywanie się zalegającego śniegu.

Architekci umiejscowili dom tak, by zoptymalizować jego ekspozycję na światło słoneczne, a jednocześnie zapewnić maksimum prywatności jego mieszkańcom, pomimo dużych panoramicznych okien. Dzięki temu podziwiać można z nich spektakularne widoki na otaczającą przyrodę.

Kluczem do sukcesu projektu było zamontowanie drewnianych okien trzyszybowych ze specjalnymi pokryciami zapewniającymi wysoki stopień izolacji. W budynku maksymalnie wykorzystywane jest światło dzienne.

Oprócz specjalnych okien w budynku wykorzystano także ściany o specjalnej konstrukcji. Posiadają one specjalną warstwę izolacji powietrznej, która jest zupełnie szczelna, dzięki czemu minimalizuje ucieczkę ciepła z wnętrza.

Dom w środku wykończony został naturalnymi materiałami w stonowanych kolorach, tak aby nie odwracały one uwagi od widoków. Na przykład dużą część zabudowy kuchennej oraz mebli w jadalni i sypialni wykonano z orzecha.