Na burcie tankowca, który przybył do gdańskiego portu z Rosji pojawiło się hasło “PEACE NOT OIL”. To protest Greenpeace przeciwko importowi rosyjskiej ropy do Polski. Organizacja zachęca do podpisania apelu skierowanego m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego.
Pokój zamiast ropy
W piątek 25 marca aktywiści Greenpeace zorganizowali protest skierowany przeciwko pośredniemu finansowaniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Nad ranem przedstawiciele organizacji namalowali na tankowcu, który przewiózł ropę z Federacji Rosyjskiej do Polski, napis “PEACE NOT OIL”.
Tym gestem Greenpeace sprowokować natychmiastowe zaprzestanie importu paliw kopalnych z Rosji do Polski, aby nie wspierać prowadzenia dalszych działań zbrojnych.
Od miesiąca rosyjskie wojsko ostrzeliwuje ukraińskie miasta i wsie, zabijając dorosłych i dzieci. Ponad trzy miliony osób uciekło z Ukrainy przed wojną. Ten dramat jest współfinansowany przez import paliw kopalnych. Do Polski i Unii Europejskiej dalej bez przerwy płyną ropa, gaz i węgiel za które każdego dnia wysyłamy setki milionów euro do Rosji. Te pieniądze pozwalają finansować amunicję i sprzęt rosyjskiej armii – skomentowała Katarzyna Bilewska z Greenpeace.
Od początku wojny Unia Europejska przekazała Rosji 19 mld euro
Pomimo nałożenia ogromnej ilości sankcji na Rosję w związku z wojną w Ukrainie, Unia Europejska nadal finansuje działania zbrojne agresora importując stamtąd paliwa kopalne.
Jakiś czas temu organizacja poinformowała, że obecnie do Polski płynie więcej gazu z Rosji niż przed wojną.
PKN Orlen co miesiąc kupuje od rosyjskich koncernów Rosnieft i Tatnieft 500 000 ton ropy – czytamy w poście opublikowanym na oficjalnym Instagramie organizacji Greenpeace.
Greenpeace domaga się natychmiastowego embargo na surowce z Rosji
Do sprzeciwu wobec finansowania agresji na Ukrainę może dołączyć każdy. Organizacja przygotowała apel skierowany bezpośrednio do premiera Mateusza Morawieckiego oraz przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o uniezależnienie europejskiej gospodarki od paliw kopalnych sprowadzanych z Federacji Rosyjskiej.
Podobne inicjatywy miały miejsce już w wielu innych krajach, chociażby Niemczech, Francji, Grecji, Wielkiej Brytanii, Włoszech i na Węgrzech czy na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.
- Czy embargo na paliwa kopalne z Rosji zatrzyma wojnę? Co na to eksperci?
- Jak rezygnacja z rosyjskich surowców wpłynie na świat?
Źródło: Greenpeace
Fot. główne: mat. prasowy
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.