Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

“PEACE NOT OIL”. Greenpeace protestuje na Bałtyku przeciwko importowi paliw kopalnych z Rosji

“PEACE NOT OIL”. Greenpeace protestuje na Bałtyku przeciwko importowi paliw kopalnych z Rosji

Na burcie tankowca, który przybył do gdańskiego portu z Rosji pojawiło się hasło “PEACE NOT OIL”. To protest Greenpeace przeciwko importowi rosyjskiej ropy do Polski. Organizacja zachęca do podpisania apelu skierowanego m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pokój zamiast ropy 

W piątek 25 marca aktywiści Greenpeace zorganizowali protest skierowany przeciwko pośredniemu finansowaniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Nad ranem przedstawiciele organizacji namalowali na tankowcu, który przewiózł ropę z Federacji Rosyjskiej do Polski, napis “PEACE NOT OIL”. 

Tym gestem Greenpeace sprowokować natychmiastowe zaprzestanie importu paliw kopalnych z Rosji do Polski, aby nie wspierać prowadzenia dalszych działań zbrojnych. 

Od miesiąca rosyjskie wojsko ostrzeliwuje ukraińskie miasta i wsie, zabijając dorosłych i dzieci. Ponad trzy miliony osób uciekło z Ukrainy przed wojną. Ten dramat jest współfinansowany przez import paliw kopalnych. Do Polski i Unii Europejskiej dalej bez przerwy płyną ropa, gaz i węgiel za które każdego dnia wysyłamy setki milionów euro do Rosji. Te pieniądze pozwalają finansować amunicję i sprzęt rosyjskiej armii skomentowała Katarzyna Bilewska z Greenpeace. 

Od początku wojny Unia Europejska przekazała Rosji 19 mld euro

Pomimo nałożenia ogromnej ilości sankcji na Rosję w związku z wojną w Ukrainie, Unia Europejska nadal finansuje działania zbrojne agresora importując stamtąd paliwa kopalne. 

Jakiś czas temu organizacja poinformowała, że obecnie do Polski płynie więcej gazu z Rosji niż przed wojną.

PKN Orlen co miesiąc kupuje od rosyjskich koncernów Rosnieft i Tatnieft 500 000 ton ropy – czytamy w poście opublikowanym na oficjalnym Instagramie organizacji Greenpeace.

Greenpeace domaga się natychmiastowego embargo na surowce z Rosji

Do sprzeciwu wobec finansowania agresji na Ukrainę może dołączyć każdy. Organizacja przygotowała apel skierowany bezpośrednio do premiera Mateusza Morawieckiego oraz przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o uniezależnienie europejskiej gospodarki od paliw kopalnych sprowadzanych z Federacji Rosyjskiej. 

Podobne inicjatywy miały miejsce już w wielu innych krajach, chociażby Niemczech, Francji, Grecji, Wielkiej Brytanii, Włoszech i na Węgrzech czy na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli. 

Źródło: Greenpeace

Fot. główne: mat. prasowy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.