Usuwanie dwutlenku węgla to jedno z kluczowych założeń globalnej polityki klimatycznej. Ratunkiem dla świata pogrążonego w kryzysie oprócz OZE, jest sekwestracja dwutlenku węgla. Można robić to na wiele sposobów. Climate Foundation skierował uwagę na permakulturę morską oraz glony i uzyskał nagrodę w konkursie organizowanym przez Elona Muska.
Elon Musk rozdaje pieniądze za usuwanie CO2 za pomocą glonów
XPRIZE Carbon Removal to inicjatywa fundacji Elona Muska, właściciela i założyciela giganta technologicznego Tesla. Działania The Climate Foundation zostało docenione i uznane za kamień milowy w dążeniu do ograniczaniu ilości dwutlenku węgla w atmosferze.
XPRIZE Carbon Removal stawia czoła największemu zagrożeniu stojącemu przed ludzkością – walce ze zmianą klimatu i przywróceniu równowagi obiegu węgla na Ziemi. Ufundowany przez Elona Muska i Musk Foundation plebiscyt nagrodził kilku pionierów, zajmujących się tą dziedziną ochrony środowiska i klimatu. W puli znalazło się 100 milionów dolarów. To największa nagroda motywacyjna w historii – podaje autor plebiscytu. Czym Muska zachwyciła fundacja, promująca permakulturę?
Bezpieczeństwo żywności i permakultura morska
The Climate Foundation to amerykańska organizacja non-profit działająca na całym świecie. Grupa bada rozwiązania do stosowania np. w rolnictwie oparte na symbiozie z przyrodą. Szczególną uwagę poświęca tworzeniu platform z glonów, które pochłaniają CO2 i gwarantują o wiele więcej korzyści. Podstawowe misje organizacji to:
- globalne bezpieczeństwo żywnościowe,
- regeneracja ekosystemów na Ziemi,
- równowaga obiegu węgla w przyrodzie.
W ciągu ostatnich kilku lat grupa koncentrowała się na rozszerzaniu permakultury morskiej. Permakultura morska to forma zrównoważonego rolnictwa, polegająca na odtwarzaniu i rewitalizacji siedlisk wodorostów i innych organizmów oraz na regeneracji ekosystemów morskich i oceanicznych. Takie postępowanie umożliwia zrównoważone, długoterminowe zbiory wodorostów przy jednoczesnej regeneracji życia morskiego. Permakultura, podobnie jak rolnictwo biodynamiczne, z założenia dąży do równowagi pomiędzy zebranymi plonami i korzyściami dla człowieka a naturą i jej jak najmniejszym obciążeniu.

Glony to nie tylko pożywienie. Algi stanowią obecnie przełomową rolę w kilku dziedzinach zrównoważonej gospodarki:
- rolnictwie,
- pochłanianiu CO2,
- biomateriałach,
- kosmetyce,
- branży modowej,
- biomedycynie,
- biopaliwach,
- nawozach,
- budownictwie.
Według fundacji permakultura morska będzie miała znaczący wpływ na życie morskie i to na lądzie. Każdy kilometr kwadratowy może potencjalnie posłużyć do stworzenia lasu glonów i sekwestrować tysiące ton dwutlenku węgla rocznie. Innym sposobem na wychwytywanie gazów cieplarnianych, jest… zastosowanie gliny.
- Czytaj więcej o zrównoważonych formach rolnictwa miejskiego:
źródło: climatefoundation.org, xprize.org
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.