Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ogrodnictwo i rolnictwo biodynamiczne

narure

Ogrodnictwo i rolnictwo biodynamiczne

Rolnictwo i ogrodnictwo biodynamiczne jest przykładem na to, jak współistnieć z naturą i cieszyć się jej zdrowymi okazami oraz plonami. Biodynamika w ogrodzie oznacza współżycie z rytmami przyrody, obserwację i naśladowanie praw natury oraz dopasowanie się do nich.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rolnictwo biodynamiczne

Aby wyjaśnić, czym jest rolnictwo biodynamiczne, wystarczy przyjrzeć się naturalnym cyklom przyrody: porom roku, fazom księżyca, pogodzie. Na przykład nazwy miesięcy wzięły się w dużej mierze od czynności związanych z rolnictwem i przyrodą.

Ogrodnictwo, które opiera się na zasadach biodynamiki, wykorzystuje techniki ekologiczne, czyli takie, które są zgodne z naturą, bezpieczne dla środowiska i zdrowia. Biodynamika w rolnictwie czerpie też z prastarej wiedzy, rytuałów, siły intencji i minimalistycznych rozwiązań, które, według wielu, przynoszą cudowne efekty. Subtelne ogrodnictwo biodynamiczne powinno być wspomaganiem naturalnych procesów natury, a nie ingerowaniem w nią. Przeciwieństwem rolnictwa biodynamicznego będzie np. masowa uprawa roślin nastawiona na jak największe plony (np. hodowla palm oleistych) z zastosowaniem środków chemicznych, przyspieszających ich wzrost. Przeczytasz o tym w artykule Co powinniśmy wiedzieć o GMO?

W ogrodzie biodynamicznym wykorzystuje się naturalne metody nawożenia i ochrony roślinności. Uprawa biodynamiczna przewiduje też kompostowanie, płytkie spulchnianie, a nie przekopywanie gleby oraz inne przykłady zrównoważonego zagospodarowania ziemi uprawnej.

Połączenie kilku tradycji

Zarówno rolnictwo, jak i ogrodnictwo biodynamiczne czerpie z wielu dziedzin i tradycji jednocześnie, m.in. z ekologii, filozofii i innych nauk. Biodynamika wyrosła z serii wykładów filozofa ezoterycznego Rudolfa Steinera. W swoich rozważaniach brał pod uwagę istotę życia i jej nierozłączność z naturą. Ważnym elementem w uprawie biodynamicznej jest też intuicja rolnika/ogrodnika i poszanowanie ziemi, z którą się współpracuje. Wysyłanie pozytywnych intencji i afirmowanie przynoszą wspaniałe korzyści – twierdzi autorka książki “Ogrodowe przebudzenie” Mary Reynolds.

Kalendarz biodynamiczny

Kalendarz biodynamiczny wskazuje, kiedy sadzić rośliny, owoce i warzywa,  zgodnie z cyklami natury. Zastanawiasz się, w jakim momencie posadzić w ogrodzie cukinię, a kiedy bazylię? Skorzystaj z kalendarza biodynamicznego, który polega na naturalnych cyklach przyrody, np. na fazach księżyca, ruchu planet i innych zjawiskach, które od wieków wyznaczały wielu ludziom ścieżkę w codziennym życiu.

Kalendarz biodynamiczny można znaleźć tutaj.

W naszej przedostatniej eko biblioteczce i konkursie proponowaliśmy intrygującą lekturę “Ogrodowe przebudzenie”. Projektantka ogrodów zrezygnowała ze swojego dotychczasowego zajęcia na rzecz ogrodnictwa biodynamicznego, a cały proces opisała w swojej książce.

źródło: M. Reynolds, Ogrodowe przebudzenie, rytmnatury.pl, zielonyogrodek.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.