Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Tańczące światła UV na polu uprawnym – wizualny spektakl i zrównoważone rolnictwo

Tańczące światła UV na polu uprawnym – wizualny spektakl i zrównoważone rolnictwo

Holenderski projektant wykorzystał technologię UV do zasilenia upraw. To ważny krok w kierunku zrównoważonego rolnictwa. Tym bardziej że osiągnięty efekt jest więcej niż zadowalający – roztańczone kolorowe światła na polu to połączenie sztuki wizualnej, jak i rewolucji w ekologicznym rolnictwie.

Rośliny rosną szybciej

Projekt Grow autorstwa Holendra Daana Roosegaarde pozwala roślinom rosnąć szybciej i zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju. Założyciel studia artystyczno-fotograficznego Roosegaarde łączy sztukę z technologią i sytuuje ją w przestrzeniach i środowiskach miast.

Jak działa Grow? Roosegaarde kieruje wiązki światła na pole uprawne liczące ponad 20 000 metrów kwadratowych. Mieszanina niebieskiego, czerwonego i ultrafioletowego światła jest kierowana na uprawy roślin w Lelystad w Holandii. Finalnie projekt stanowi dopracowaną całość o wyjątkowym, bajkowym charakterze. Tańczące światła to jednak coś więcej niż tylko atrakcja wizualna. Dzięki energii ze świateł warzywa mogą wzrastać szybciej. Innym przykładem modelu zrównoważonego rolnictwa jest duńska farma wertykalna.

Aktywacja nocą

W ciągu dnia pola uprawne Lelystad wyglądają jak każde inne tereny rolnicze w Holandii. Nocą uaktywniają się światła, rozpoczynając wielokolorowy pokaz. Technologia służy szybszemu wzrostowi roślin i zarazem może zmniejszyć skalę użycia chemicznych środków (pestycydów) podczas uprawy. Zapotrzebowanie to może być niższe nawet o 50%, a wszystko dzięki roztańczonym światełkom.

Daan Roosegaarde konsultował się i współpracował podczas realizacji projektu z ekspertami z dziedzin biologii i rolnictwa. Razem z doktorem Jasonem Wargentem, dyrektorem naukowym BioLumic i ekspertem w dziedzinie fotobiologii roślin, opracowano fascynujący i pożyteczny projekt, wsparty naukowymi uzasadnieniami.

9FQ G90rjXYsRJoNzRdmO9VSx 5eglHjDSNk89GGchdj1DRisg OKwHsC Px G9ge86w
źródło: Roosegaarde

Naświetlane nocą uprawy dostają potrzebną dla szybszego wzrostu dawkę światła. Tym samym wydłużono godziny nasłonecznienia.

Nowoczesna agrokultura

Studio Roosegaarde stworzyło film zatytułowany jak nazwa projektu. Grow przedstawia niezwykłe pejzaże świetlne i zwraca uwagę na to, w jaki sposób pomagają one zarówno roślinom, jak i ludziom.

Nadaję nowe znaczenie określeniu agrokultura, przekształcając krajobraz w żywe dzieło kultury. Grow to krajobraz snów, który ukazuje piękno światła i zrównoważonego rozwojuwyjaśnia założyciel Roosegaarde.

Artysta aktywnie działa na arenie sztuki wizualnej, a rośliny wzrastają.

źródło: STUDIO ROOSEGAARDE

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.