PGE inwestuje w systemy wiatrowe off-shore

Polska Grupa Energetyczna podała informację, że z uwagi na zmieniające się regulacje i nowe technologie postanawia rozpocząć inwestowanie w morskie farmy wiatrowe. Do około 2025 roku spółka zamierza zainstalować około 1000 MW nowych mocy off-shore, a docelowo do 2030 roku aż 2500 MW.

Henryk Baranowski, prezes zarządu Grupy podaje: „Nasze zamierzenia to 2500 MW w elektrowniach wiatrowych na morzu do 2030 roku, ale jest bardzo dużo znaków zapytania na tej drodze, więc przyjmijmy, że to jest nasz apetyt”.

W zeszłym miesiącu PGE Energia Odnawialna rozpoczęła kampanię pomiarową wietrzności na Bałtyku. Potrwać ma ona dwa lata. Pomiary realizowane są w rejonie planowanej inwestycji o mocy 1 GW, ponad 30 km od Łeby.

Fotowoltaika od Columbus Energy

„Na tę chwilę projekt jest prowadzony samodzielnie przez PGE. Jeśli uznamy, że partnerstwo przyniesie korzyść, to – jak zakładaliśmy w strategii – nie wykluczamy partnerstw w żadnym zakresie. Nie prowadzimy żadnych zaawansowanych rozmów dotyczących poszukiwania partnera”, mówi Baranowski.

Jak szacuje PGE, projekt 1 GW farmy zamknie się w 12-14 miliardach złotych. Jedna trzecia tej kwoty to koszt połączenia wiatraków z siecią.

Obecnie terminy budowy nie zostały jeszcze ustalone. „Jeżelibyśmy osiągnęli status „ready to build” w 2021 roku, to byłoby to bardzo dobrze”, mówi prezes.