ŚwiatOZE.pl

Portal Odnawialnych Źródeł Energii

PGE inwestuje w systemy wiatrowe off-shore

farma-offshore

Polska Grupa Energetyczna podała informację, że z uwagi na zmieniające się regulacje i nowe technologie postanawia rozpocząć inwestowanie w morskie farmy wiatrowe. Do około 2025 roku spółka zamierza zainstalować około 1000 MW nowych mocy off-shore, a docelowo do 2030 roku aż 2500 MW.

Henryk Baranowski, prezes zarządu Grupy podaje: „Nasze zamierzenia to 2500 MW w elektrowniach wiatrowych na morzu do 2030 roku, ale jest bardzo dużo znaków zapytania na tej drodze, więc przyjmijmy, że to jest nasz apetyt”.

W zeszłym miesiącu PGE Energia Odnawialna rozpoczęła kampanię pomiarową wietrzności na Bałtyku. Potrwać ma ona dwa lata. Pomiary realizowane są w rejonie planowanej inwestycji o mocy 1 GW, ponad 30 km od Łeby.

„Na tę chwilę projekt jest prowadzony samodzielnie przez PGE. Jeśli uznamy, że partnerstwo przyniesie korzyść, to – jak zakładaliśmy w strategii – nie wykluczamy partnerstw w żadnym zakresie. Nie prowadzimy żadnych zaawansowanych rozmów dotyczących poszukiwania partnera”, mówi Baranowski.

Jak szacuje PGE, projekt 1 GW farmy zamknie się w 12-14 miliardach złotych. Jedna trzecia tej kwoty to koszt połączenia wiatraków z siecią.

Obecnie terminy budowy nie zostały jeszcze ustalone. „Jeżelibyśmy osiągnęli status „ready to build” w 2021 roku, to byłoby to bardzo dobrze”, mówi prezes.


Poprzedni artykuł

TAIGA TS2 wkracza na górskie szlaki. Elektryczny skuter śnieżny został zaprezentowany

Następny artykuł

Czy to początek końca „słonecznej gorączki”?

Najnowsze

Dodaj komentarzTagi: , ,