Piękne i ekologiczne lampy z… kawowych fusów

Neutralizator zapachów w lodówce, nawóz do roślin lub składnik domowego peelingu. To znane sposoby, aby ponownie wykorzystać fusy z kawy. Powstały z nich także jednorazowe kubki. Teraz chiński projektant stworzył lampę Coffire.

Zgodnie ze starożytną techniką

Dostępne na rynku lampy najczęściej tworzone są ze szkła, metalu, drewna, tkanin czy tworzyw sztucznych. Projektant Zhekai Zhang postanowił stworzyć przedmiot wykorzystując składniki przez wielu uznawane za odpadki, czyli fusy z kawy. Wykorzystał technikę wypalania wywodzącą się ze starożytnych Chin. Właśnie w ten sposób chińscy rzemieślnicy tworzyli porcelanowe wazy i misy.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Lampa Coffire – niedoskonała doskonałość

Lampy są wypalane w temperaturze między 700 a 1000°C, a następnie barwione specjalną mieszanką farb, które nadają im oryginalny wygląd przypominający marmur. Produkt wyróżnia „niedoskonała” faktura. Nie ma dwóch identycznych, każda z powstałych lamp jest unikatowa.

8 milionów fusów

Zhekai Zhang powołując się na własne badania, podkreśla, że każdego roku na świecie wypijanych jest ponad 400 miliardów filiżanek kawy. Z tego powstaje ponad 8 milionów ton fusów, które można ponownie wykorzystać. Wyrzucając zmielone ziarna czy fusy, nie tylko marnujemy cenny surowiec, ale też szkodzimy środowisku. 

Polacy, nie wyrzucajmy fusów!

Z badań Food Research Institute wynika, że połowa Polaków zaczyna od kawy każdy dzień. W spożyciu kawy zajmujemy 11. miejsce na świecie. Statystyczny Polak wypija 95 litrów rocznie. Fusy wciąż najczęściej lądują w koszu. Może pora to zmienić?

Źródło: whitemad.pl