Pierwsza farma fotowoltaiczna z dofinansowaniem z programu Bocian

Pierwsza duża farma fotowoltaiczna powstaje w miejscowości Buczyna w gm. Radwanice. Jest to równocześnie pierwszy tego typu projekt, w przypadku którego inwestor otrzymał dofinansowanie z programu Bocian realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Za budowę elektrowni PV o mocy 1 MW w Buczynie odpowiada spółka Leed Media Group Sp. z o.o. Inwestycja ma obejmować teren około 2 ha i składać się z 4 000 paneli fotowoltaicznych marki Eging. Każdy moduł posiada moc 250 W, będą one obsługiwane przez inwertery marki SAJ. Natomiast konstrukcje pod panele dostarczy firma Oberhauser. Całkowity koszt projektu ma wynieść 5,55 mln zł netto. Preferencyjna pożyczka pokryje 75 proc. kosztów inwestycji.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest spółka T&T Proenergy Sp. z o.o. z Leszna. Jak informuje pracownik firmy, Roman Tabaka, jest to ich pierwsza realizacja. Od 2011 r. zajmują się oni przygotowywaniem dla klientów warunków zabudowy, warunków przyłączenia oraz pozwoleń budowlanych. Przeprowadzając ich tym samym przez cały proces inwestycyjny. Według relacji pracownika, przygotowali już ponad 100 inwestycji w całej Polsce, które czekają na finansowanie i nowe środki z dotacji unijnych.

Planowane rozpoczęcie pracy aktualnie montowanej instalacji w Buczynie ma odbyć się w listopadzie br. Cała produkowana energia ma być sprzedawana do sieci. Dzięki uruchomieniu produkcji jeszcze w 2015 r. inwestor będzie mógł korzystać ze wsparcia w postaci zielonych certyfikatów, które będą mu przysługiwać przez okres 15 lat od momentu uruchomienia produkcji energii.

Wyjściem alternatywnym, po roku 2015 r. jest to, że właściciel instalacji może zgłosić się do aukcji, a w przypadku jej wygrania, otrzymać prawo do przejścia na system aukcyjny, w ramach którego będzie mu przysługiwać stała, w okresie 15 lat liczonym od uruchomienia produkcji, zgłoszona w aukcji cena za sprzedaż energii.

Jak podaje portal Gramwzielone.pl, farma fotowoltaiczna w Buczynie jest pierwszym projektem PV, który otrzymał dofinansowanie z realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu Bocian.