Pierwszy innowacyjny dworzec systemowy

Spółka PKP w zeszłym tygodniu zakończyła budowę pierwszego innowacyjnego dworca systemowego w Nasielsku niedaleko Ciechanowa. Na ten rok planowane jest otwarcie czterech kolejnych takich obiektów.

W Nasielsku niedaleko Ciechanowa otwarto pierwszy w Polsce innowacyjny dworzec kolejowy. Powstał on w ramach autorskiego pilotażowego projektu PKP S.A. pod nazwą Innowacyjne Dworce Systemowe (IDS). Budynek ma być tańszy w utrzymaniu od poprzedniego oraz bardziej przyjazny dla pasażerów. Dzięki rozwiązaniom opartym o technologie OZE oraz poprawie efektywności energetycznej możliwe są oszczędności sięgające nawet 40 proc.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Budowa dworca w Nasielsku została zrealizowana przez Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane S.A. Koszt tej inwestycji wyniósł ok. 5,4 mln zł i został pokryty ze środków własnych PKP S.A. Dworzec spełnia wszystkie funkcje związane z obsługą podróżnych. W tzw. części miejskiej pasażerowie mogą skorzystać z przyjaznej poczekalni oraz nabyć bilet w biletomacie lub jednym ze znajdujących się tam okienek kasowych. Istnieje także możliwość skorzystania z darmowej sieci WiFi. W znajdującej się obok części komercyjnej znajduje się natomiast kiosk Ruchu, w którym można zrobić podstawowe zakupy przez podróżą. Do dyspozycji pasażerów jest również bankomat i paczkomat – oba zlokalizowane na zewnątrz pod wiatą.

Nasielski IDS jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku znajdują się linie prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz tyflograficzna mapa obiektu. Do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowana jest również dworcowa toaleta. Utworzono również parking z miejscami dla osób niepełnosprawnych. Wewnątrz natomiast znajduje się pomieszczenie dla matki z dzieckiem.

Aktualnie trwają także prace przy budowie IDS-ów na stacjach: Ciechanów, Mława i Strzelce Krajeńskie Wschód. Obiekty budowane są według standardowego wzoru, dopasowanego wielkością, materiałami i wykończeniem do lokalnych uwarunkowań. Każdy z nich będzie wyposażony w panele słoneczne oraz energooszczędne oświetlenie LED z czujkami obecności. Dworzec w Nasielsku przewiduje ponadto w pompy ciepła i system odzyskiwania wody deszczowej.

Wady IDS’ów to ich krótka żywotność. Pomysłodawca dworców innowacyjnych Bartosz Szubski z PKP przyznaje, że są one obliczone na 40 lat użytkowania. Po tym czasie technologia pójdzie do przodu. Szubski nie wyklucza, że otwarty dziś budynek będzie się nadawał tylko do rozbiórki. Wiceprezes PKP Jarosław Bator deklaruje, że za 40 lat nie trzeba będzie budować nowego dworca. Ale przyznaje remont i modernizacja będą konieczna.