Otwarto odwiert geotermalny w Sieradzu. Pierwszy w województwie

Pierwszy w województwie odwiert geotermalny uruchomiono w Sieradzu

12 czerwca otwarto pierwszy w wojewódzkie łódzkim odwiert geotermalny. Znajduje się on w Sieradzu, a pozyskane ciepło posłużyć ma do ogrzania mieszkań w tym mieście.

Odwiert o głębokości 1475 metrów sfinansowanych został między innymi przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz przeznaczył na jego wykonanie prawie 13 milionów złotych.

Wykorzystanie geotermii w Sieradzu pozwoli na zredukowanie spalania węgla kamiennego, co przełoży się na poprawę jakości powietrza w mieście.

Jak mówi profesor Mariusz Orion Jędrysek, wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju: „Misja tego odwiertu jest dużo szersza – badamy okolice Łodzi pod względem warunków geotermalnych”. Jędrysek jest także pełnomocnikiem rządu ds. polityki Surowcowej Państwa.

Obecny rząd jest mocno nastawiony w kierunku geotermalnym. Dlatego Rada Ministrów przyjęła projekt Polityki Surowcowej Państwa, w którym w trzecim filarze zawarte jest pozyskiwanie Ciepła Ziemi. W ciągu ostatnich lat podwoiliśmy instalacje geotermalne w Polsce”, mówi Jędrysek. Wiceminister podkreśla, że rozwój geotermii jest teraz priorytetowy dla jego resortu.

Elektrownia geotermalna – jak to działa?

0 comments

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Niemieckie laboratorium w Hamburgu – katownia dla zwierząt

Organizacja Cruelty Free International ujawniła przerażające nagrania ze zlokalizowanego pod Hamburgiem Laboratorium Farmakologii i Toksykologii, w którym dokonywano makabrycznych testów na zwierzętach. Z przeprowadzanych tam badań mogły korzystać firmy farmaceutyczne, przemysłowe i agrochemiczne na całym świecie.

Warszawa uzna stan kryzysu klimatycznego? Jest deklaracja

94 światowe metropolie są zrzeszone w sprawie działań, które mają zahamować kryzys klimatyczny. Wśród nich jest m.in. Paryż, Berlin i Kopenhaga. Teraz do listy dołącza Warszawa. Prezydent Rafał Trzaskowski zadeklarował swoje poparcie w kluczowych planach dotyczących ograniczenia z emisji z transportu, w budownictwie, a także tych związanych z kontrolą odpadów. Wśród ważnych punktów sojuszu jest też sprawiedliwa transformacja i walka z biedą.