Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Plastikowe torby znikną z Nowego Jorku

Plastikowe torby znikną z Nowego Jorku

Stan Nowy Jork podjął decyzję o wycofaniu ze sklepów plastikowych toreb wydawanych przy kasach. Jak podał serwis Wirtualnemedia.pl, zmiana wejdzie w życie w marcu przyszłego roku. Powyższe działanie jest elementem długofalowego planu – jego cel to wyeliminowanie plastikowych toreb na terenie całego stanu.

BANER MOBILEB1
Reklama

Stosowne rozporządzenie w tej sprawie podpisał w kwietniu bieżącego roku Andrew Cuomo, gubernator stanu Nowy Jork. Data tego wydarzenia została wybrana nieprzypadkowo: był to 21 kwietnia, a wówczas obchodzony jest Dzień Ziemi.

„W całym stanie Nowy Jork plastikowe torby stały się wszechobecnym widokiem w krajobrazie. Można je zobaczyć, jak utknęły na drzewach lub jako śmieci w naszych dzielnicach, unoszące się na naszych drogach wodnych i jako ogólne estetyczne paskudztwo naszego środowiska. Plastikowe torby jednorazowego użytku są szkodliwe zarówno dla zdrowia społeczności, jak i środowiska” – można przeczytać w raporcie, którego fragmenty opublikował portal Forbes.com.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Wydawane przy kasie plastikowe torby zostaną zastąpione przez ich papierowe odpowiedniki. Za takie opakowanie klient będzie musiał zapłacić około 5 centów. Pozyskane w ten sposób pieniądze zostaną przekazane na potrzeby stanowego funduszu specjalizującego się w ochronie środowiska. Sztuczne tworzywo będzie jednak dalej wykorzystywane do pakowania wędlin i gazet.

Eliminacja ze sklepów plastikowych toreb argumentowana jest troską o środowisko naturalne. Według statystyk przytoczonych przez portal Forbes.com, w 2014 r. w Stanach Zjednoczonych podczas zakupów zużyto 100 mld sztuk jednorazowych reklamówek. Statystycznie przeciętna amerykańska rodzina zużyła ich w ciągu roku około 1500 sztuk. W samym Nowym Jorku rocznie zużywa się około 23 mld takich opakowań, z czego niemal połowa ląduje na wysypiskach śmieci.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Rezygnacja z plastikowych reklamówek oznacza również zmniejszenie zapotrzebowania na ropę, z którego są wytwarzane sztuczne tworzywa. W skali roku tylko dla Nowego Jorku oznacza to oszczędność około 12 mln baryłek ropy.

Nowy Jork jest trzecim stanem, który zakazuje korzystania z jednorazowych plastikowych reklamówek. Wcześniej takie kroki podjęły Hawaje oraz Kalifornia. Łącznie w powyższych trzech stanach mieszka ponad 60 mln Amerykanów, co stanowi około 18% całej populacji Stanów Zjednoczonych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.