Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pleszew – pierwsze miasto 15-minutowe w Polsce?

Pleszew – pierwsze miasto 15-minutowe w Polsce?

Koncepcja „15-minutowego miasta” polega na poprawie jakości życia. Trzeba tworzyć infrastrukturę miejską dla mieszkańców, tak aby nie musieć pokonywać długich dystansów. Miasto Pleszew prezentuje nową kampanię promocyjną: „Kompaktowy Pleszew”. Czy to pierwsze miasto 15-minutowe w Polsce?

Reklama

Pierwsze miasto 15-minutowe w Polsce

W mieście 15-minutowym każdy mieszkaniec może zrealizować niemal wszystkie ważne potrzeby życiowe, takie jak: praca, szkoła, zakupy, rekreacja i rozrywka w promieniu 15 minut spaceru lub jazdy rowerem od swojego miejsca zamieszkania.

614daad685d7c o large
Pleszew z lotu ptaka, żródło: UMiG Pleszew

Pleszew ma być właśnie takim miastem: spójnym i optymalnym. Zobacz film promujący Pleszew jako miasto kompaktowe:

Miasto zapewnia, że łatwo można przemieścić się w nim z urzędu do biblioteki, ze sklepu do przychodni, ze szkoły na pizzę, z pracy do domu. Taki trend urbanistyczny staje się coraz bardziej popularny na całym świecie.

Ekologiczne ambicje miast w Polsce i na świecie

Pleszew chce być miejscem, gdzie dobrze się mieszka, jest czysto i co najważniejsze ekologicznie.

Zmieniamy się! Pleszew jest kompaktowy! Bo mamy tu wszystko, czego potrzebujemy do życia na wyciągnięcie ręki – żłobek, przedszkole, szkołę, pracę, instytucje publiczne, opiekę zdrowotną, a wreszcie także i sport, rekreację i różnorodną ofertę kulturalną. Wszystko to dostępne w ciągu 15 minut – pieszo, rowerem czy samochodem lub komunikacją miejską. Jesteśmy kompaktowi, bo to nie tylko miasto. To także wsie, z którymi tworzy jedną, spójną i niepowtarzalną całość podkreślał burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak.

Mieszkańcy innych polskich miast też chcieliby, aby ich metropolie stały się kompaktowe. Jednym z przykładów jest Kraków, o czym opowiada w wywiadzie dla naszego portalu Joanna Kądziołka z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

Chcesz wiedzieć więcej o kompaktowych miastach na świecie? Zobacz artykuł:


Jesteś z Pleszewa? Napisz w komentarzu, czy Twoje miasto jest takie, jakie przedstawiają je władze miasta!

źródło: pleszew.naszemiasto.pl, facebook.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.