Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pływająca farma fotowoltaiczna działa w Chile. Projekt ma ułatwić realizację porozumień paryskich

Pływająca farma fotowoltaiczna działa w Chile. Projekt ma ułatwić realizację porozumień paryskich

Unoszącą się nad wodą farmę fotowoltaiczną Las Tortolas uruchomił w Chile koncern Anglo American. To pionierski projekt, który ma na celu produkcję czystej energii dla przemysłu wydobywczego oraz redukcję zużycia wody. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Farma Las Tortolas została umieszczona na zbiorniku wodnym kopalni miedzi i molibdenu Los Bronces. Znajduje się on około 65 km od Santiago, stolicy kraju. Na farmę składa się 256 paneli słonecznych ułożonych na sztucznej lagunie. Moc produkcyjna instalacji wynosi 86 kW, a planowana roczna produkcja ma sięgać około 150 tys. kWh. Pozwoli to ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 58 ton. To jednak nie jedyna korzyść, jaką przyniesie środowisku ten projekt. Dzięki instalacji farmy uda się skutecznie walczyć z problemem parowania wody ze zbiornika – zostanie ono zredukowane aż o 80%, co oznacza możliwość lepszego zaopatrzenia centralnego Chile w wodę. 

Instalacja w Las Bronces jest jak na razie projektem pilotażowym. W przypadku powodzenia farmę będzie można poszerzyć do powierzchni sięgającej nawet 40 ha. Koncern Anglo American planuje ponadto zredukować zużycie wody w swoich operacjach o 50% do 2030 roku. Podobne instalacje będą się więc pojawiały w innych kopalnianych zbiornikach koncernu. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Projekt ma też ułatwić rządowi prezydenta Sebastiana Pinery realizację porozumień paryskich. 

Źródło: biznesalert.pl

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.