Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pływające dwupłatowe elektrownie wiatrowe inspirowane helikopterami już za 2 lata w Europie

dwupłatowe elektrownie wiatrowe

Pływające dwupłatowe elektrownie wiatrowe inspirowane helikopterami już za 2 lata w Europie

Firma Seawind opracowała dwupłatowe elektrownie wiatrowe zintegrowane z pływającą betonową podstawą. Twórcy twierdzą, że ich farmy wiatrowe nadają się do instalacji w prawie każdych warunkach morskich. Na czym dokładnie polega technologia, która już za 2 lata ma pojawić się w Europie?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Dwupłatowe elektrownie wiatrowe

Dwupłatowe elektrownie wiatrowe Holenderskiej firmy SeaWind mają działać nawet przez 50 lat, i to z małymi wymaganiami konserwacyjnmi, nawet w niesprzyjających warunkach – twierdzą autorzy technologii. Dla porównania – okres przydatności konwencjonalnych trójpłatowych wiatraków wynosi ok. 25 lat.

Niedawno tymi nietypowymi farmami wiatrowymi zainteresował się brytyjski dostawca usług energetycznych, Petrofac. Koncern podpisał umowę z Seawind, na mocy której pierwsza dwupłatowa elektrownia wiatrowa o mocy 6,2 MW pojawi się na europejskich wodach już w pierwszym kwartale 2024 roku. 

SeaWind twierdzi, że ich elektrownia nadaje się do instalacji w prawie każdych warunkach morskich, w tym w regionach zagrożonych cyklonami i na bardzo głębokich wodach. Jak to możliwe?

Nietypowa morska farma wiatrowa

Dwupłatowa elektrownia 6-126 wyposażona jest w jedną oś, która balansuje pracę łopat wiatrowych. Łopaty zamocowane są na ruchomym zawiasie, który chroni turbinę przed obciążeniami. Aktywna kontrola odchylenia pozwala także na uzyskanie wyższych prędkości łopat – twierdzą twórcy. Turbiny montowane są w porcie za pomocą dźwigów lądowych, przez co instalacja elektrowni na morzu nie wymaga zaangażowania statków.

Średnica elektrowni Seawind 6-126 to 126 metrów. Wirniki osiągają prędkość 20,8 obr/min, co pozwala konstrukcji wytrzymać cyklony do 70 m/s (250 km/h) w porywach do 90 m/s (325 km/h).  

Niedawno firma SeaWind podpisała kolejne umowy dotyczące rozwoju technologii dwupłatowych elektrowni wiatrowych, m.in. w Portugalii i we Włoszech. W planach Holendrów są także duże farmy wiatrowe o mocy 12 MW z lotniskami dla helikopterów. Dopiero komercyjne zastosowania pozwolą ocenić, na ile ten typ elektrowni wiatrowych okaże się konkurencyjny w stosunku do standardowych, trójpłatowych wiatraków.

Zobacz więcej nietypowych turbin wiatrowych:

źródło/ zdj. główne – seawindtechnology.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.