Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Podwodne magazynowanie energii

Podwodne magazynowanie energii

Podwodne magazynowanie energii

W związku z coraz większą popularnością jaką zyskują odnawialne źródła energii, pojawia się problem z magazynowaniem energii elektrycznej. Wykorzystywanie źródeł odnawialnych wiąże się z niestałością w dostarczaniu energii do użytkownika. Słońce pozwala na jej produkcję tylko w dzień, natomiast farmy wiatrowe – tylko w  wietrzne dni. Jak zatem ustabilizować dostarczanie energii elektrycznej do użytkownika?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rozwiązaniem jest odpowiednie magazynowanie energii gdy jej produkcja przewyższa popyt, oraz dostarczanie z „magazynu” w momencie kiedy popyt na energię jest większy niż jej produkcja. Sposoby magazynowania energii są różne i wykorzystywane na różną skalę.          Co uzyskujemy poprzez magazynowanie energii? Przede wszystkim umożliwia nam to lepsze wykorzystanie ogromnego potencjału jaki posiadają źródła odnawialne. Uzyskuje się przez to poprawę efektywności wytwarzania energii oraz jakości energii. Co więcej zarządzanie systemami produkcji jest coraz sprawniejsze.

Jakie są sposoby  magazynowania energii? Wyróżnia się takie kategorie jak: chemiczne, elektrochemiczne, elektryczne oraz mechaniczne. Do chemicznych sposobów magazynowania energii należą m.  in.  wodór, biopaliwa, paliwa syntetyczne. Elektrochemiczne to akumulatory i ogniwa paliwowe; elektryczne sposoby to kondensatory, superkondesatory oraz SMES czyli nadprzewodzące pojemniki energii. Mechaniczne sposoby to takie, które mogą generować największą ilość mocy ale wymagają również sporych nakładów inwestycyjnych. Należą do nich powszechnie znane elektrownie szczytowo-pompowe, sprężyny, akumulatory hydrauliczne, koła zamachowe oraz CAES czyli magazyny na sprężone powietrze.

Ciekawym pomysłem magazynowania energii jest propozycja kanadyjskiej firmy, która do magazynowania energii chce wykorzystać podwodne balony. Hydrostor to firma, która zainstalowała 6 balonów na dnie jeziora Ontario, na głębokości 55 metrów, zajmując przy tym powierzchnię 400 m2.  Balony gromadzą energię pod postacią sprężonego powietrza. Są one w stanie w  czasie 2 godzin napędzić generatory o mocy około 660 kW. Zestaw balonów jest podłączony rurociągiem do sieci energetycznej. Taka liczba zainstalowanych balonów jest w stanie zasilić około 330 domów jednocześnie. Im większa liczba balonów, tym więcej energii możemy wykorzystać w momencie jej niedoboru oraz, co ważne, wraz ze  wzrostem głębokości rośnie ilość energii, jaką może pomieścić balon.

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.