Podwyżki dla nauczycieli dzięki energii słonecznej

Podwyżki dla nauczycieli dzięki energii słonecznej

Od czasu przejścia na energię słoneczną w 2017 roku okręg szkolny Batesville w Arkansas wreszcie odzyskał równowagę finansową. Po deficycie budżetowym nadszedł czas na odbicie się od dna. Zaoszczędzone pieniądze szkoła przeznacza na wyższe płace dla nauczycieli, aby dzieci mogła nauczać wykwalifikowana kadra.

Oszczędności

Okręg szkolny Batesville w Arkansas nie tylko użytkuje energię z własnych instalacji fotowoltaicznych, lecz także oszczędza spore sumy na podwyżki dla nauczycieli. Oszczędności pozwoliły szkołom podreperować budżet i wyeliminować wszelkie deficyty.

Okręg znalazł wiele sposobów na obniżenie kosztów energii w szkołach. Zainstalowano tysiące lamp LED, wymieniono okna, wentylację i systemy grzewcze, uszczelniono przecieki i poprawiono izolację budynków. Co kluczowe dla poczynienia oszczędności, zainstalowano prawie 1500 paneli fotowoltaicznych, które obecnie wytwarzają znaczną część energii. Z pomocą finansową dla sektora edukacji udało się zmienić oblicze nauki.

Byliśmy pierwszym okręgiem szkolnym w stanie Arkansas, który zainwestował w panele słonecznemówi Megan Renihan, koordynatorka ds. komunikacji w okręgu szkolnym Batesville.

VTE3MDAZms37uTFMDvXbNUSZerrxtyhK8u83k95O7z5RyUPMIGKACtJp0koiFoZGtmhpyjESIT2nJkjI9PHhQ4wV 993D HY4rRpSVK7DFkor XG1ohrQ0ZHjFL QJ vmwy5P X4
Instalacja solarna na terenie szkół w Arkansas, źródło: Batesville

Dobry przykład

Szkoła w Arkansas może być wzorem także dla innych amerykańskich placówek, które borykają się z problemami finansowymi. Jak podaje portal My Modern Net, wiele szkół w Stanach Zjednoczonych ma spore deficyty w budżecie. Odbijają się one niekorzystnie zarówno na uczniach, jak i na kadrze nauczycieli. Zmniejsza się ilość artystycznych przedmiotów, np. sztuki, a kadra nie ma szans na awans. Stagnacja finansowa powoduje, że nauczyciele, nie widząc perspektyw, odchodzą. 

1bw mqmx5 zgK2gxwxo leVyr1CBGunpCCw9a6NQymLcXVugCP9Jgh6jVr9 pzwvOzhp7tP7DZiimAtgPVp2I5jrlSFI8yb1prJ6 qVt4YO6D6Uyb1GhJlPkZy33HiqnoW9pjyQl
źródło: Batesville

Okręg szkolny Batesville przeszedł na energię słoneczną w 2017 roku. 4 lata wystarczyły, aby kiepska sytuacja przemieniła się w optymistyczną perspektywę. Jak podaje szkoła, energia odnawialna przyczyniła się do redukcji deficytu w wysokości 250 tys. dolarów.

Teraz w okręgu mówi się, że nauczyciele otrzymują podwyżki częściowo dzięki energii słonecznej. 

W roku uruchomienia instalacji solarnych w 6 szkołach wykonano audyt dot. efektywności energetycznej. Firma energetyczna określiła, że rocznie okręg szkolny Batesville wydawał blisko 600 tys. dolarów na energię. Dyrektor placówki poczuł, że warto tę kwotę przeznaczyć na inny cel – edukację i podniesienie rangi szkoły w rankingach krajowych. To także dobre dla planety – dodaje Megan Renihan.

źródło: batesvilleschools.com, brightvibes.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.