Oświetlić ubogie wioski w Afryce

Wioska w afrykańskim kraju Malawi zostanie zasilona energią słoneczną. Czy realizacja tego projektu pozwoli rdzennym mieszkańcom uzyskać niezależność energetyczną i zaspokoi ich potrzeby?

Radio na baterie słoneczne

Malawi zamieszkuje 19 169 000 mieszkańców. Jest to bardzo ubogi kraj, a na niektórych w obszarach nie ma dostępu do edukacji. Tam, gdzie znajdują się szkoły, dzieci mogą uczyć się czytać i pisać. Podczas okresu epidemii placówki były, lub nadal pozostają, zamknięte. Firma SolarAid dostarczyła do wiosek radia zasilane energią słoneczną, aby dzieci mogły kontynuować naukę.

Prąd w wiosce

Wioska w Malawi zostanie zasilona w ramach programu pilotażowego organizacji charytatywnej Solar Aid. Systemy fotowoltaiczne będą dostarczone do dystryktu Ntchisi, który cierpi z powodu ubóstwa energetycznego. Problem jest też toksyczne źródło oświetlenia, które może stanowić niebezpieczeństwo, szczególnie na suchych obszarach. 

Prąd zasili ponad 500 wiejskich domów bez stałego dostępu do energii elektrycznej. 

Organizacja Solar Aid od 5 lat prowadzi działania na rzecz zminimalizowania ubóstwa energetycznego w Malawi oraz Zambii. Uruchomiono w tym celu specjalne przedsiębiorstwo Sunny Money, które dostarcza do wiosek także lampy solarne, pozwalające oświecać nocą obszary odseparowane od energii elektrycznej.

System

Właściciele domów, którzy otrzymają na okres roku panele słoneczne, będą mogli po tym czasie odkupić je lub wydzierżawić. Zapłacą tylko za zużytą energię. Projekt w Malawi wspierają także inne fundacje charytatywne. To dzięki wpłatom możliwe jest zasilenie energią ubogich rejonów Afryki. 

źródło: Solar Aid

W całej Afryce Subsaharyjskiej ubóstwo energetyczne dotyka w dużej mierze kobiety – w tym młode dziewczęta. Dzieje się tak, ponieważ to kobiety użytkują w głównej mierze energię elektryczną w domu. Skutkiem tego jest też wzmożona ilość chorób, wywołana zanieczyszczeniami powietrza. Jak wynika z analiz organizacji Solar Aid, kobiety w wiejskich społecznościach są marginalizowane i nie podejmują ważnych decyzji dot. energetyki w gospodarstwie domowym.

SolarAid uruchomił w tym miesiącu program Mayi Walas, aby wesprzeć afrykańskie kobiety w sektorze ekonomii, edukacji i życia społecznego.

źródło: solar-aid.org, pv-magazine.com