Pojazdy wodorowe lepsze od elektrycznych?

W dzisiejszych czasach coraz częściej możemy spotkać na ulicy pojazdy wodorowe i elektryczne. Świat dąży nieprzerwanie do rozwoju cywilizacji i nauki. Wiedza ludzkości staje się coraz większa. Wiele wynalazków może przyczynić się nie tylko do polepszenia naszego życia, ale także do zmniejszenia szkodliwego działania na otaczający nas świat.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Czym jest paliwo wodorowe?

Wodór pozyskuje się najczęściej z metanu lub gazu ziemnego na drodze kopalnianej w sposób tradycyjny. Istnieją również inne drogi pozyskiwania tego pierwiastka. Są bardziej skomplikowane, ale można przy nich wykorzystać między innymi odpady komunalne czy wodę. Paliwo wodorowe posiada zatem wiele zalet. Jest łatwe w uzyskaniu i dostępne dla wszystkich państw. Kolejna zaleta to ochrona środowiska. Samochody wodorowe nie emitują spalin, tylko czystą parę wodną. Dzięki temu nic nie grozi naszej atmosferze. Pojazdy te ponadto poruszają się znacznie ciszej niż auta jeżdżące na tradycyjnych paliwach.

Samochody elektryczne a hybrydowe

Kolejnymi pojazdami, które przyczyniają się do ochrony środowiska, są samochody elektryczne. Jak one wypadają na tle pojazdów hybrydowych? Auta elektryczne są tanie w utrzymaniu. Koszt zakupu paliwa jest dużo wyższy niż naładowanie silnika elektrycznego. Kiedyś może zabraknąć surowców na paliwa, dlatego wówczas pozostaną nam jedynie pojazdy elektryczne. Samochody te są skonstruowane w bardzo prosty sposób, dzięki czemu poważne awarie są rzadkością. Wadą aut elektrycznych są duże baterie, które trzeba ładować co kilka godzin i zajmują przestrzeń załadunkową pojazdów. Ponadto dostęp do punktów doładowań samochodów elektrycznych nie jest wystarczający.

Na ten moment lepsze mogą się wydawać samochody hybrydowe, które bardzo szybko zyskują na popularności, ponieważ łączą wygodę silnika spalinowego z ekologicznością i ekonomicznością.