Pojazdy wodorowe lepsze od elektrycznych?

hydrocar premier

W dzisiejszych czasach coraz częściej możemy spotkać na ulicy pojazdy wodorowe i elektryczne. Świat dąży nieprzerwanie do rozwoju cywilizacji i nauki. Wiedza ludzkości staje się coraz większa. Wiele wynalazków może przyczynić się nie tylko do polepszenia naszego życia, ale także do zmniejszenia szkodliwego działania na otaczający nas świat.

Czym jest paliwo wodorowe?

Wodór pozyskuje się najczęściej z metanu lub gazu ziemnego na drodze kopalnianej w sposób tradycyjny. Istnieją również inne drogi pozyskiwania tego pierwiastka. Są bardziej skomplikowane, ale można przy nich wykorzystać między innymi odpady komunalne czy wodę. Paliwo wodorowe posiada zatem wiele zalet. Jest łatwe w uzyskaniu i dostępne dla wszystkich państw. Kolejna zaleta to ochrona środowiska. Samochody wodorowe nie emitują spalin, tylko czystą parę wodną. Dzięki temu nic nie grozi naszej atmosferze. Pojazdy te ponadto poruszają się znacznie ciszej niż auta jeżdżące na tradycyjnych paliwach.

Samochody elektryczne a hybrydowe

Kolejnymi pojazdami, które przyczyniają się do ochrony środowiska, są samochody elektryczne. Jak one wypadają na tle pojazdów hybrydowych? Auta elektryczne są tanie w utrzymaniu. Koszt zakupu paliwa jest dużo wyższy niż naładowanie silnika elektrycznego. Kiedyś może zabraknąć surowców na paliwa, dlatego wówczas pozostaną nam jedynie pojazdy elektryczne. Samochody te są skonstruowane w bardzo prosty sposób, dzięki czemu poważne awarie są rzadkością. Wadą aut elektrycznych są duże baterie, które trzeba ładować co kilka godzin i zajmują przestrzeń załadunkową pojazdów. Ponadto dostęp do punktów doładowań samochodów elektrycznych nie jest wystarczający.

Na ten moment lepsze mogą się wydawać samochody hybrydowe, które bardzo szybko zyskują na popularności, ponieważ łączą wygodę silnika spalinowego z ekologicznością i ekonomicznością.

  2 komentarze

  1. taki krótki artykuł a tyle w nim nieścisłości i błędów!

   Kilka z brzegu:
   – samochody napędzane wodorem są samochodami elektrycznymi, więc już sam tytuł to masło maślane
   – samochodów elektrycznych nie trzeba ładować ‘co kilka godzin’, jak już coś, to co kilka godzin jazdy ale auta spalinowe też, choć jeszcze nieco rzadziej
   – baterie rzadko kiedy zajmują dodatkowa przestrzeń ładunkową w samochodzie a często auta elektryczne mają przestrzeni ładunkowej więcej, bo baterie są pod autem a silnik elektryczny jest znacznie mniejszy od spalinowego
   – wodór, na ten moment, nie jest bardzo ekologiczny bo, żeby był tani, jest produkowany z kopalin i\lub potrzebuje bardzo dużo energii do wytworzenia. Sprawność procesu to trochę powyżej 30%, więc jeżeli nie ma innych przesłanek, to po co tworzyć wodór skoro możemy bezpośrednio ładować auta prądem.

  2. Wodór mozna tanio uzyskać np z biomasy, tj np celulozy, trawy itp z pomoca energii słonecznej i taniego katalizatora(np chromu). Samochód hybrydowy z silnikiem takim jak hydrocar Premier (wykozystuje się wodór w postaci stałej -proszku) z dodatkowym silnikiem powietrznym (na butle ze sprezonym powietrzem) miałby bardzo wysoką sprawność i niesamowitą wręcz ekologiczność, bo zamiast szkodliwych spalin, uzyskujemy przefiltrowane czyste powietrze i parę wodną.

  Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Nowy podmiot utworzony przez Toyotę, Mazdę i Denso

Następny artykuł

Prawo wodne a nowe przepisy

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,
%d bloggers like this: