Nowy podmiot utworzony przez Toyotę, Mazdę i Denso

Toyota, Mazda i Denso będą wspólnie opracowywać modułowe technologie dla samochodów elektrycznych.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Umowa zawarta między tymi trzema podmiotami jest wstępem do powołania nowej spółki o nazwie EV C.A. Spirit, opartej na wiedzy i doświadczeniu inżynierów wymienionych koncernów.

Prace będą skupiały się przede wszystkim na opracowaniu technologii, która zostanie wykorzystana do różnych typów pojazdów elektrycznych, w szczególności do samochodów osobowych, SUV-ów, mikrosamochodów oraz pojazdów dostawczych.

Umowa przewiduje, że każdy z podmiotów uczestniczących w nowym przedsięwzięciu wniesie do niego inne atuty. W przypadku Toyoty będzie to system produkcyjny TNGA, a w przypadku Mazdy – planowanie i zaawansowany poziom projektowania opartego na modelowaniu komputerowym. Z kolei Denso wniesie technologie elektroniczne.

Unikalność tego przedsięwzięcia ma polegać także na tym, że nowa spółka będzie opracowywać modułowe części i technologie w taki sposób, aby korzystające z tych rozwiązań modele samochodów zachowywały oryginalność marek oraz aby łatwo można je było poddawać modyfikacjom. Pozwoli to na ulepszanie i pojazdów celem zapewnienia niskiej awaryjności i wysokiej atrakcyjności na globalnym rynku.

Ciekawostką, na którą warto zwrócić uwagę, jest zaproszenie do tego przedsięwzięcia innych podmiotów związanych z produkcją samochodów i podzespołów.

Na siedzibę nowej spółki, gdzie zatrudnienie otrzyma czterdzieści osób, wybrano portowe miasto Nagoja.

W nowo utworzonym projekcie biznesowym Toyota będzie posiadała zdecydowaną większość udziałów, bo aż dziewięćdziesiąt procent przy dziesięciu procentach należących łącznie do Mazdy i Denso.